Infekcie kože na nohách majú v lete svoju sezónu. Tieto ochorenia spôsobuje skupina plesní nazývaná dermatofyty. Dobre sa im darí v teplom a vlhkom prostredí, ako sú šatne, sprchy, obuv a ponožky, takže si spokojne žijú aj na vašich nohách.

Mokvajúce pľuzgieriky na chodidlách či medzi prstami, červená svrbiaca koža... Stačí sa postaviť bosou nohou na okraj bazéna alebo sa vyzuť v spoločnej šatni. Letné teplo a vlhko plesniam prospieva a z kúpaliska či zo športoviska si skutočne môžeme priniesť kožný problém, o ktorý nestojíme. Domnievať sa, že ľudia, ktorí si neumývajú nohy, najľahšie „chytia“ pleseň, je však mylné. Niektorí ľudia sú na plesňové ochorenie nôh skrátka náchylnejší a paradoxne patria medzi nich aj takí, ktorí si nohy umývajú až príliš často, napríklad športovci.

Nohy, ktoré sa im pri športovaní potia, však majú často uväznené v uzavretej obuvi a plesne sa na nich ľahko rozmnožujú – je to takzvaná atletická noha. Na túto infekciu kože nôh sú okrem športovcov citlivejší aj diabetici, ktorým sa chodidlá dostatočne neprekrvujú, ľudia, ktorí majú problémy s cievami, či ľudia s nadmerným potením.

Ochráňte pred atletickou nohou seba i ostatných
  • Nohy si vždy dôkladne vysušte, najmä medzi prstami.
  • V saunách, sprchách, akvaparkoch a iných spoločných priestoroch noste stále vlastné šľapky, nestúpajte na zem bosými nohami.
  • Denne noste čisté ponožky a meňte ich, keď je teplo alebo po športe.
  • Vyberajte si bavlnené, hodvábne alebo vlnené ponožky, nie ponožky zo syntetických materiálov.
  • Doma sa vyzúvajte a nohy nechajte „dýchať“.
  • Vždy, keď sa dá, noste sandále alebo obuv z prírodných materiálov.
  • Uteráky často perte a nikomu ich nepožičiavajte.
  • Atletická noha je veľmi nákazlivá, preto myslite na ostatných, ak ste sa už infikovali. Ak budete svoje nohy chrániť, pomôžete tak znížiť riziko šírenia infekcie. Aj v tomto prípade urobíte najlepšie, ak sa o svoje oblečenie, topánky, uteráky a posteľnú bielizeň nebudete s nikým deliť. Nezabúdajte používať dva uteráky – jeden na nohy a druhý na zvyšok tela a po každom nanesení liekov si umyte ruky. Zabránite tým šíreniu infekcie na iné časti tela. O svojom ochorení informujte aj svojich najbližších, aby nezabúdali dbať na riadnu hygienu.

Koža aj nechty

Nakaziť sa dá šupinkami kože postihnutej plesňou, ktorá sa vyskytuje všade tam, kde sa ľudia hromadne vyzúvajú. V šatniach, vo wellness centrách či v akvaparkoch. Mykózu totiž spôsobujú dermatofyty – vláknité huby, ktoré sa zachytávajú vo vrchnej časti pokožky. Tie sa živia odumretými kožnými bunkami, preto napádajú kožu, vlasy a nechty. Infekcie spôsobené kvasinkami sa prejavujú ako na koži, tak aj na slizniciach. Stačí mäkká koža na chodidle či ranka a ak sa noha dostane do kontaktu so šupinkami nakazenej kože či s úlomkami chorých nechtov niekoho iného, vznikne plesňová infekcia.

Nakaziť sa dá naozaj ľahko. Prítomnosť choroboplodných húb sa preukázala v topánkach, pančuchách aj v lôžkovinách. Našli ich na dlážkach, vankúšoch, v ležadlových vozňoch aj v domácom prachu. Tieto mikroskopické huby si, žiaľ, zachovávajú životaschopnosť pri bežných vonkajších podmienkach počas dlhého obdobia, aj niekoľko rokov. Vláknité huby dokonca dobre znášajú sucho a nižšie vonkajšie teploty. Sú však málo odolné proti ultrafialovým lúčom slnečného žiarenia i proti röntgenovým lúčom.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia