Akné je jedno z najbežnejších kožných ochorení. Zvyčajne sa prejaví v puberte, preto sa spája s dospievaním. Môže sa však prvýkrát objaviť aj v dospelosti alebo dokonca u bábätiek.

Akné naozaj nemusí byť len príznakom puberty. Vplyvov na vznik akné je totiž veľa a vek je len jedným z nich. Ďalšími sú hormonálne zmeny, typ pleti, vplyv prostredia, nevhodná starostlivosť o pleť a mnohé ďalšie. Akné je výsledok upchatia a zápalu vlasových folikulov, čiže pórov. Póry sú malé otvory vlasových folikulov v pokožke, cez ktoré prúdi na povrch kožný maz produkovaný mazovými žľazami. Kožný maz je potrebný, aby sa pokožka nevysúšala, ale ak ho je priveľa, začne sa v póroch hromadiť. Navyše naša pokožka sa potrebuje zbavovať odumretých kožných buniek – maz ich môže držať na pleti alebo sa ich tvorí príliš veľa a nestíhajú opadávať. Nánosom buniek a mazu sa vytvorí „zátka“, ktorá pór upchá a spôsobí zápal. Spočiatku je len mikroskopický, pod kožou, nakoniec sa však objaví ako pupienok.

Až u 80 percent ľudí má vznik akné na svedomí genetika, je teda dedičné. Ďalšou príčinou sú hormóny, ktoré sa začnú najviac aktivizovať počas dospievania, a preto sa v tomto období akné prejavuje najviac. Hormonálna aktivita má však výrazný vplyv aj v iných obdobiach života, preto môže vznikať akné u žien počas tehotenstva alebo menštruácie. Zvýšená hladina mužských hormónov androgénov rozširuje mazové žľazy a tie produkujú viac kožného mazu, než je pre pleť potrebné. Nadbytočná mastnota vedie k vzniku akné, preto majú ľudia s mastným typom pleti akné častejšie než tí so suchou pleťou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia