Zdravie

Tipy ako zvládnuť nový školský rok bez stresu a starostí

PR článok
PR článok
30.8. 2022 0:00
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravie

Tipy ako zvládnuť nový školský rok bez stresu a starostí

PR článok
PR článok
30.8. 2022 0:00
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com

Začiatok nového školského roka predstavuje nielen pre deti, ale hlavne pre mamičky stresujúce obdobie. Nakúpiť všetky zošity, knihy, ruksak, peračník a ďalšie školské pomôcky je nielen finančne, ale i psychicky náročné. Ako všetko zvládnuť bez stresu a starostí? Poradíme vám pár zaručených tipov.

Po dvojmesačných prázdninách je pre deti a tiež pre rodičov veľmi náročné vytvoriť si zasa každodennú rutinu povinnosti a úloh. Preto je určite lepšie nenechávať prípravu na poslednú chvíľu.

Plán je základ

Posledné dva týždne v auguste venujte príprave a nakúpte to, čo je potrebné s predstihom. Vy sami dobre viete, či vaše ratolesti potrebujú novú školskú tašku, peračník, zošity alebo oblečenie. Taktiež už so svojím dieťaťom môžete uvažovať o voľnom čase. Veľa športových a iných klubov na konci augusta zverejňuje zoznamy krúžkov na nový školský rok. Vyhnete sa tak návalu v septembri a budete mať istotu, že sa vám ujde miesto.

Viac detí? Bez organizácie sa nezaobídete!

Zorganizovať školu, krúžky, dochádzanie a vyzdvihnutie detí zo školy apod. je dosť náročné i s jedným dieťaťom, nieto s tromi či štyrmi potomkami. V tomto prípade je nevyhnutný harmonogram, aby mamička i ocko vedeli dopredu, aké majú povinnosti a nedochádzalo k zbytočným hádkam. Oblečenie do školy, dresy a potrebné pomôcky chystajte už večer predtým, a pokiaľ je to možné, pripravte i desiate. Zo začiatku vám plánovanie bude asi zaberať veľa času, ale nakoniec ho i dosť ušetríte – a budete mať čas sa s deťmi aj hrať.

Neprenášajte stres na dieťa

Pre deti a predovšetkým pre prvákov je najdôležitejšie, aby sa im v škole páčilo. Preto je vhodné si pred deťmi udržiavať dobrú náladu a nenervovať sa, aby sme im naopak nástup do školy neznechutili. Najväčšou chybou je, keď rodičia svoje úzkosti a pochybnosti prenášajú na deti. Namiesto tešenia sa na nových kamarátov a učiteľky, tak môžu prísť slzy a nechuť ísť do školy.

Myslite aj na seba

I keď začiatok a priebeh nového školského roka je náročný, nezabúdajte myslieť i na seba. Mama nie je superhrdinka, aby všetko musela zvládnuť sama. Odvoz na krúžky môže raz za čas prevziať manžel, rovnako ako prípravu do školy alebo pomoc s úlohami. Ak máte blízko babičky, tak zamestnajte aj ich. Voľný čas tak môžete využiť návštevou kaderníckeho salónu, na nákupoch alebo si urobiť pekne popoludnie so svojimi kamarátkami.

Odpočinok je dôležitý

Aby rodičia zvládli štart do nového školského roka bez stresu, je dôležité vedieť odpočívať. Pravidelný spánok asi nemusíme ani pripomínať. Odborníci odporúčajú 7-9 hodín denne. Každý však relaxuje inak. Niekto pri športe, iný pri knihe alebo pri pozeraní televízie. Je to len na vás. Dobrá je i meditácia, dychové cvičenia, počúvanie hudby alebo prechádzky v prírode. Práve chôdza je považovaná za najlepší spôsob odreagovania sa, pretože sa pri nej do krvného obehu vyplavujú endorfíny, ktoré nám dovoľujú zabudnúť na všetky starosti, zlepšujú náladu a zbavujú úzkosti.

De-press
Zdroj: Simply You Slovakia

De-press kúpite výhodne na e-shope ZLEKARNE.sk.

Riešenie nájdete v lekárni

So zmiernením stresu a napätia vám môže pomôcť aj výživový doplnok. V lekárni sa poobzerajte po prípravku De-press. Ten obsahuje unikátnu kombináciu bylín na čele s valeriánou lekárskou pre lepšie vyrovnanie sa so stresom a medovkou prispievajúcou k celkovému uvoľneniu a pozitívnej nálade. Vzácny šafran tieto účinky synergicky posilňuje, urýchľuje ich nástup a pomáha tak udržiavať dobrú náladu. Súčasťou výživového doplnku je aj vysoká dávka L-tryptofánu (zdroja tzv. hormónu šťastia), vitamín B6 a horčík pre zníženie únavy a vyčerpania.

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.