Dni sa krátia a takmer všetky fitnescentrá sú zavreté. Zacvičiť si však môžete aj doma alebo vonku. Nemusíte sa báť prechladnutia, stačí sa dobre obliecť.
Na jeseň a v zime sa telo musí prispôsobiť nielen zmenám súvisiacim s fungovaním vnútorných hodín, ale viac ho ohrozujú i rôzne infekčné ochorenia. Aj pre skoré stmievanie sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch, kde sa ľahšie prenášajú infekčné ochorenia dýchacích ciest. Napriek kratším dňom sa preto neprestaňte hýbať, pohybu by ste mali venovať aspoň 30 minút denne.
- Ako sa hýbať v zime?
- Ak pracujete doma, skúste rannú prechádzku, skôr než začnete pracovať. Budete mať lepšiu náladu a budete sa ľahšie koncentrovať.
- Ak máte v blízkosti plaváreň, ktorá funguje aj v režime „šesť ľudí“, neváhajte. Plávanie je ideálny jesenný šport.
- Počuli ste o severskej chôdzi? Zaobstarajte si paličky a vyskúšajte tento druh športu. Je nenáročný na kondíciu a skvelý na chrbticu.
- Aj keď máte doma eliptický trenažér či stacionárny bicykel, pohybujte sa vonku. Je to dobré kvôli vitamínu D i očiam, ktoré potrebujú denné svetlo.
Môže to byť rýchla chôdza alebo jednoduché cviky na precvičenie celého tela, ktoré môžete robiť aj počas prestávok v práci. Nezabúdajte na pitný režim, najzdravšia je čistá voda, vhodné sú i nesladené šťavy alebo čaje. Dobrému fungovaniu organizmu a ľahšiemu zvládnutiu zmien pomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínov A, C, E a vitamínov skupiny B.
Článok pokračuje na ďalšej strane.