Zdravie

Tehotná a chorá: Na aké ochorenia si treba dať pozor, a po ktorých liekoch môže tehotná žena siahnuť?

15.3. 2019 1:05
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Tehotná a chorá: Na aké ochorenia si treba dať pozor, a po ktorých liekoch môže tehotná žena siahnuť?

15.3. 2019 1:05
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Chrípku či črevné problémy nikto nezvláda ľahko, tehotnú ženu však môžu vážne ohroziť. Čo robiť, aby ona aj dieťa prežili infekciu bez ujmy?

Prvým signálom, že s tehotnou ženou nie je všetko v poriadku, je horúčka. Pri mierne zvýšenej teplote netreba robiť paniku, pri horúčke nad 38 stupňov však treba do 24 hodín vyhľadať lekára alebo sa s ním aspoň poradiť. Môže to byť totiž signál, že sa u ženy začína rozvíjať infekcia, ktorá môže byť vážnejšia než bežné zimné nachladnutie.

Zamyslieť sa treba aj nad tým, akými liekmi vysokú teplotu tlmiť. Do 24. týždňa lekári neodporúčajú aspirín, vhodný je paralen. Antipyretiká si však treba dať až pri horúčke, so zvýšenou teplotou by si mal organizmus poradiť. Antiflogistiká (lieky na tlmenie bolesti a zápalu) sa v tehotenstve neodporúčajú.

Neignorujte kašeľ

Najbežnejšie infekcie sú ochorenia dutín, teda nádchy, vírusové zápaly hrdla či ucha. Mnoho tehotných žien už má dieťa, ktoré chodí do predškolského či školského zariadenia a ľahko prinesie domov virózu bežnú medzi deťmi.

Horšie je, ak sa bežné prechladnutie či iná zimná viróza skomplikujú akteriálnym zápalom. Vtedy už treba nasadiť antibiotiká a prípadný zápal priedušiek, bakteriálnu angínu či zápal stredného ucha nimi včas liečiť. Lekár vie, aké antibiotiká môže žena v tom-ktorom štádiu tehotenstva užívať.

Práve neliečená bakteriálna infekcia by mohla dieťa vážne ohroziť a spôsobiť potrat či predčasný pôrod. Ak má žena silný, neutíchajúci kašeľ, ktorý sprevádza niektoré dýchacie infekcie, treba ho tiež tlmiť. Veľmi totiž namáha brušné svalstvo a môže spôsobiť kontrakcie.

Rozhodne nie je jedno, čo si žena proti kašľu dá. Niektoré prípravky sa v tehotenstve neodporúčajú, najmä v skorých štádiách, iné sú, naopak, bezpečné. Poradiť sa treba s lekárnikom.

Dieťatko najlepšie ochránite, keď sa budete starať o seba.
Dieťatko najlepšie ochránite, keď sa budete starať o seba.
Zdroj: Shutterstock

Chrípka môže zabiť

Veľký pozor v tehotenstve si treba dať na príznaky chrípky. Horúčka, slabosť, dýchacie ťažkosti a bolesti hrdla treba rozhodne liečiť a v každom prípade zostať v posteli. V tehotenstve sa znižuje bunková imunita. Vírus chrípky, rovnako ako ďalšie vírusy a baktérie, pôsobí práve vnútri buniek.

Vírus chrípky spôsobuje tiež rázštepy neurálnej trubice dieťaťa s celoživotnými následkami. Materská chrípka sa spája so 4-krát vyšším výskytom fetálnych neoplázií – nádorov plodu, aj keď ich absolútny počet je nízky. Deti matiek s prekonanou chrípkou tiež zaostávajú v raste počas vnútromaternicového vývoja.

Pre budúce matky môže mať aj chrípka v 2. a 3. trimestri vážne dôsledky. Môže spôsobiť zápal pľúc a dokonca zlyhanie srdca. Len málokto vie, že v roku 2009 ochorelo na pandemickú chrípku SARI na Slovensku 13 tehotných žien a 6 z nich zomrelo.

Chráňte sa očkovaním

Aj preto dnes lekári odporúčajú tehotným ženám očkovanie proti chrípke. „Očkovanie je účinné, bezpečné, bez potvrdených vedľajších účinkov. Používajú sa inaktivované vakcíny. Očkuje sa kedykoľvek počas sezóny, bez ohľadu na obdobie tehotenstva. Vakcíny sú pre tehotné ženy plne hradené, niektoré zdravotné poisťovne uhrádzajú aj výkon očkovania gynekológovi,“ hovorí gynekológ Miroslav Kotek.

Počas prvých 48 hodín ochorenia by sa mali podať antivirotiká, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu chrípkového vírusu.

Veľmi nepríjemné sú aj črevné virózy prejavujúce sa hnačkami a vracaním. Pri tých treba dbať na dopĺňanie tekutín, najmä pri zvýšenej teplote. Ak by ťažkosti pretrvávali, treba navštíviť lekára. Môže ísť totiž aj o salmonelózu či inú bakteriálnu infekciu postihujúcu tráviaci trakt, ktorú treba liečiť antibiotikami.

Strážte si chrup

Nie nadarmo stomatológovia ženám v tehotenstve prízvukujú, aby chodili na preventívne prehliadky a problémy so zubmi riešili ihneď. Zanedbaný kaz môže byť v tehotenstve hotovou pohromou.

Ak sa pod pokazeným zubom vytvorí hnisavý absces (hrčka na ďasne sprevádzaná horúčkou a opuchom), nie je na čo čakať a treba ísť okamžite na zubnú pohotovosť. Zápal sa môže ľahko dostať do krvi a spôsobiť potrat, prípadne spustiť predčasný pôrod.

Preto je dôležité preventívne navštíviť zubára na začiatku tehotenstva a neodkladať odstránenie kazov až na obdobie po pôrode. Lokálna anestézia pri ošetrení chorého zuba je povolená i v tehotenstve.

Keď tlačí mechúr

Nastávajúce matky by mali byť ostražité aj pri zápale močového mechúra. Táto infekcia je v tehotenstve pomerne bežná, pretože svalové napätie v močových cestách sa vplyvom hormónov znižuje a rastúci plod tlačí na mechúr, kde sa môže hromadiť moč. Do močového ústrojenstva sa tak ľahšie dostanú choroboplodné zárodky, ktoré vyvolávajú infekcie.

Patrí k nim Escherichia coli, najčastejší pôvodca infekcie močových ciest. Zápal močových ciest signalizujú klasické príznaky – pálenie pri močení a nutkanie na močenie s pocitom neúplného vyprázdnenia. Ak sa k tomu pridruží aj teplota a bolesti chrbtice v bedrovej oblasti, môže ísť dokonca o zápal obličiek.

Močová rúra u žien je totiž krátka a zápal rýchlo postupuje. Keďže pri tejto infekcii môže hroziť riziko predčasného pôrodu, určite by mal tehotnú ženu vyšetriť lekár, otestovať moč na prítomnosť bielkovín, krvi a baktérií a navrhnúť liečbu.

Dávajte si pozor na nepasterizované syry, zeleninu a ovocie umývajte.
Dávajte si pozor na nepasterizované syry, zeleninu a ovocie umývajte.
Zdroj: Shutterstock

Útočia na plod

Nejedzte nepasterizované syry a poriadne umývajte zeleninu. Túto vetu si určite vypočujú počas tehotenstva všetky budúce matky a má svoje opodstatnenie.

Vysoká teplota bez iných ďalších prejavov infekcie môže totiž znamenať aj listeriózu. Je to infekcia spôsobená baktériou listérie, ktorá môže viesť k potratu, predčasnému pôrodu alebo k úmrtiu plodu. Našťastie sú tieto prípady vzácne a pri včasnom zachytení sa ochorenie dá liečiť antibiotikami.

Infekcia sa prenáša potravinami, najmä nedostatočne tepelne opracovanými, prežíva tiež na špinavej zelenine. Listéria je zákerná, chlad ju nezničí, vydrží v chladničke i pri štyroch stupňoch Celzia. Navyše nijako neovplyvňuje chuť potravín, takže odhaliť ju je takmer nemožné.

Veľmi vzácne sa môže vyskytnúť aj zápal plodových obalov a plodovej vody (chorioamnionitída). Spôsobujú ho anaeróbne baktérie z vagíny. Riziko zvyšujú niektoré vyšetrenia a dlhšie trvanie stavu pred pôrodom po odtečení plodovej vody.

Medzi príznaky patrí horúčka, únik plodovej vody, výrazné kontrakcie. Hrozí, že sa infekcia rozšíri na placentu, na plod, usmrtí ho a vznikne septický stav až šok u matky. Táto infekcia sa lieči masívnym podávaním antibiotík a urýchleným ukončením tehotenstva.

Poslať emailom
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac