Antigénové testy nie sú vždy najspoľahlivejšie. Kedy vám ministerstvo zdravotníctva preplatí drahší a presnejší PCR test?

Na stránke www.korona.gov.sk majú občania možnosť požiadať o testovanie PCR či antigénovým testom. Pri podozrení na ochorenie COVID-19 odporúča Ministerstvo zdravotníctva SR využiť možnosť otestovania sa PCR testami.

„Pri zadaní príznakov je toto testovanie bezplatné, preto je dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré majú. Či už je to teplota nad 38 stupňov, suchý kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triaška, vykašliavanie, strata čuchu alebo chuti. Na základe posúdenia klinických príznakov je im automaticky pridelený najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí adresy, ktorú v žiadosti zadali. Zadať môžu nielen adresu trvalého pobytu, ale ak sa práve nezhoduje s miestom, kde sa nachádzajú, majú možnosť zadať aj adresu prechodného pobytu. Testovanie im tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese," informuje ministerstvo zdravotníctva.

Časté príznaky delta variantu:
  • bolesť hlavy
  • bolesť hrdla
  • zvýšená teplota
  • kašeľ
  • sekrécia z nosa
  • hnačka

Okrem bezplatného testovania pri príznakoch ochorenia majú občania stále možnosť dať sa bezplatne otestovať PCR testami pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. Tu je dôležité zadať aj dátum nástupu do nemocnice, aby bol test vykonaný v stanovenej lehote.

Bezplatne otestovať PCR testom je možné aj po pozitívnom antigénovom teste. „Pozitívny antigénový test si môžu občania verifikovať aj následným vykonaním RT-PCR testu, ktorý je v tomto prípade tiež hradený z verejného zdravotného poistenia," dodáva rezort.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia