Keď sa našim prapredkom podarilo umlátiť mamuta kyjom a kameňmi, bola to veľká sláva: všetci sa napchali, ako najviac to išlo. Čo však s prebytočným mäsom, o ktoré sa už začali zaujímať šakaly a pod.? Ako to urobiť, aby sa za pár dní nepokazilo?
Túto otázku vlastne riešime dodnes, aj keď teraz už za pomoci sofistikovaných vedeckých metód. Keby sme totiž nevedeli potraviny konzervovať, nezostalo by nám nič iné, než napodobniť sysle a zimu prespať s minimálnym prísunom potravy (čo napokon podľa mnohých výskumov kedysi ľudia v jaskyniach naozaj robili). Celoročný prístup ku kvalitným potravinám – navyše teplým – je podľa odborníkov tiež jedným z momentov, ktorý umožnil človeku vymaniť sa z nižších poschodí živočíšnej ríše.
Čarovanie s bublinkami
Že sa kus mäsa dá osoliť alebo usušiť na slnku, na to prišli naši prapredkovia dosť skoro. Čo si však mali myslieť o tajomnom procese kvasenia, ktorý na prvý pohľad často vyzerá, ako by potravina bola nevratne pokazená? Ktorej bystrej hlave pri Čiernom mori napadlo, že skvasené rybičky dlhšie vydržia? Aká šikovná gazdinka si niekde v našich končinách všimla, že kvások urobí s jej chlebom divy? Stručne povedané so Zuzkou Ouhrabkovou a jej webom Zkvašeno.cz je kvasenie proces, pri ktorom kvasinky „žerú“ cukry, čím vyrábajú oxid uhličitý a alkohol. A práve CO2 je tá „zázračná prísada“, ktorá vždy robila babičkin chlieb či knedle ľahučkými.
Pozor však – nepleťme si kvasenie s mliečnym kysnutím (hoci to nám tiež prináša pozoruhodné výsledky). Vyústi totiž do masívnej produkcie kyseliny mliečnej a baktérií, ktoré posilnia našu imunitu a celkovo zlepšia trávenie. Môže to byť tiež lahôdka: napríklad mliečne kvasené rýdziky alebo kapary sú niečo skvelé. Ako sa dozvedáme, je tu aj nielen známe kvasenie octové, ale aj propiónové (robí diery do syrov), maslové a citrónové. Viac už sa do otázky kvasenia radšej púšťať nebudeme – ocitli by sme sa totiž na tenkej pôde chemických rovníc, ktoré zrejme väčšina z nás neovláda. Stačí vedieť, že fermentované potraviny sú vlastne už akoby „natrávené“ ušľachtilými baktériami, teda ich ľahšie strávite a ľahšie využijete ich vitamíny, minerály, enzýmy a iné.
Pokračovanie na ďalšej strane...