Zdravie

Stres je spúšťačom chorôb. Hranice záťaže má každý človek inde, ako si ich chrániť?

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
11.10. 2019 10:15
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Stres je spúšťačom chorôb. Hranice záťaže má každý človek inde, ako si ich chrániť?

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
11.10. 2019 10:15
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Nová škola, projekt v práci, sťahovanie, Vianoce... To všetko znamená stres. Musíme sa totiž prispôsobovať novým okolnostiam a to nás preťažuje.

Hranice záťaže má však každý človek inde. Väčšina ľudí dnes žije v rýchlom tempe a stres je vnímaný ako prirodzená súčasť života. Dlhodobé vystavenie organizmu stresu však môže negatívne ovplyvniť naše zdravie.

Stres totiž vyvoláva v ľudskom tele reakciu, pri ktorej sa aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový a imunitný systém.

Organizmus sa pripravuje, aby zvládol záťažovú situáciu – v minulosti išlo často o útok alebo útek. Prehlbuje sa dýchanie, stúpa srdcová frekvencia, zvýši sa prekrvenie kostrového svalstva, stúpa hladina cukru v krvi.

Ak sme dlhodobo vystavení stresujúcim podnetom, organizmus sa vyčerpáva a stres sa v konečnom dôsledku môže podieľať na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, najmä srdcovo-cievnych ochorení, ťažkostí s tráviacim systémom alebo psychických ochorení.

Škodí telu i duši

Odhaduje sa, že stres je najbežnejšou príčinou chorôb, ktoré sú dôvodom, že vyhľadáme praktického lekára. Choroby vyvolané stresom má až 80 percent pacientov. Stres je faktorom, ktorý sa podieľa na bolestiach hlavy, tráviacich ťažkostiach, ekzémoch, imunitných problémoch či nespavosti.

Ovplyvňuje však aj vznik onkologických ochorení, kardiovaskulárnych a respiračných chorôb. Vystresovaný človek sa ľahšie zraní, ľahšie tiež podlieha závislostiam a častejšie ho postihujú duševné poruchy.

Symptómy stresu sa môžu prejaviť na niekoľkých úrovniach. Fyziologicky môžeme stres vnímať cez už spomínané telesné príznaky, napríklad cez bolenie hlavy, môže sa prejaviť búšením srdca, plytkým dýchaním, stiahnutým hrdlom, bolesťami brucha a čriev, zažívacími problémami...

Ďalším prejavom býva emocionálna reakcia, ktorá je často neprimeraná – strach, hnev, radosť, smútok.

Prejavy stresu v našom správaní už zvyčajne zaregistrujeme a dokážeme ovládať. Klasické sú „praveké reakcie“ – útek, útok alebo správanie, ktorým chceme stres ovládnuť – napríklad vyvolanie konfliktu, fajčenie či požitie alkoholu ako utlmujúceho prostriedku. Existujú však aj vhodné kompenzácie stresu – napríklad šport alebo venovanie sa upokojujúcim záľubám.

Dôležité je napríklad aj pravidelné dopĺňanie magnézia – minerálu, ktorého spotreba v organizme v dôsledku vplyvu stresových faktorov narastá. Jeho nedostatok sa pritom spája napríklad so vznikom inzulínovej rezistencie, zvýšeným tonusom hladkého svalstva, poruchami metabolizmu tukov, ale aj s mnohými srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia