Zdravie

Strážte si cukor: Mnohí ľudia ani netušia, že majú diabetes

14.11. 2010 8:00
Diskusia ()
Zdroj:
Zdravie

Strážte si cukor: Mnohí ľudia ani netušia, že majú diabetes

14.11. 2010 8:00
Diskusia ()
Zdroj:

Ani známe tváre neobchádzajú choroby. A svorne tvrdia, že s cukrovkou je lepšie nebojovať, ale prijať ju.

Dvanásť ľudí vyrozprávalo svoje príbehy v kalendári s názvom Život s diabetom 2011. O tom, že sa s ním dá žiť naplno, vedia svoje aj známe tváre. Projekt podporili Katka Feldeková, Zuzana Haasová aj bábkoherec Ivan Martinka. Kalendár nebude voľne predajný, je určený pre diabetologické ambulancie. Práve tam sa desaťtisíce ľudí ročne dozvedajú, že majú diabetes a musia pozmeniť svoj život. Pozmeniť však neznamená zhoršiť.

Kamarátka cukrovka

Ak ste práve mávli rukou s tým, že vás sa to netýka, mohli by ste sa ľahko zmýliť. V počiatočnom štádiu nemá cukrovka žiadne zvláštne prejavy. Preto je dôležité chodiť na preventívne lekárske prehliadky, súčasťou ktorých je aj meranie hladiny cukru v krvi. Všetko, čo diabetik nemôže, nie je zdravé pre kohokoľvek iného, tvrdí Katka Feldeková. Dnes je na Slovensku približne 340-tisíc diabetikov a predpokladá sa, že ďalších 120-tisíc ľudí o svojej chorobe nevie. O tom, že cukrovku netreba podceňovať, svedčia aj hrozivé čísla – ročne jej vplyvom oslepne tisíc ľudí a štvornásobok príde o nohu.

Bábkar a herec Ivan Martinka dostal diabetes ako sedem- alebo osemročný. Lekári hovorili spočiatku o črevnej viróze, no Ivan sa dostal do štádia, keď sa nedokázal ani postaviť na nohy. Až vtedy sa dočkal správnej diagnózy. „Postupne sa z nás stali akísi kamaráti, čo si niekedy síce lezú na nervy, ale ešte sme sa nerozišli,“ s úsmevom tvrdí sympatický herec.

672868:gallery:true:true:true

S cukrovkou sa naučil žiť aj herec Ivan Martinka (vpravo). Označil ju dokonca za svoju kamarátku.

Zložité meranie

S cukrovkou žije herečka a šansoniérka Katka Feldeková už od puberty. „Na jeseň som bola očkovaná proti tuberkulóze, ktorá sa mi prejavila, a už počas jarných prázdnin som sa dostala do kómy. Lekári mali podozrenie na akútny zápal slepého čreva. Nebyť toho, že šiel okolo pán doktor, ktorému sa zdalo čudné, že mi neodmerali hladinu cukru v krvi, ktovie, ako by som dopadla,“ spomína Katka. „Najviac ma vzalo, keď mi povedali, že nesmiem sladké. Ja, ktorá som na ňom bola skoro závislá.“

Spolunažívať s cukrovkou sa naučila aj vďaka mame Oľge, ktorá sa o každé jedno z piatich detí starala príkladne, hoci to nemala ľahké. „Všetci máme nejakú inú diagnózu, jedna sestra má Crohnovu chorobu, druhá je alergická na koreňovú zeleninu. Každý z nás má inú diétu, takže mama varila pre každého iné jedlo a starala sa o to, aby sme mali, čo potrebujeme. Neustále mi pripomínala, že si mám merať cukor.“ A kedysi to veru bola riadna otrava – do skúmavky sa odobral moč, zmiešal v presnom pomere s Benediktovým činidlom, roztok ste museli uviesť do varu a podľa zafarbenia ste vedeli približnú hodnotu cukru v moči, podľa čoho sa dala určiť približná hodnota cukru v krvi spred pár hodín. Ťažké na pochopenie, ešte ťažšie na realizáciu a dosť nepresné. Vďaka pokroku medicíny sa však dnes dá hodnota cukru zistiť z jedinej kvapky krvi v priebehu pár sekúnd. A ani to nebolí.

Rebéliu vzdala

Prvý rok dodržiavala Katka diétu veľmi poctivo. Mama jej vážila každú jednu porciu jedla. „Ibaže prišla puberta. Hormóny v tele sa búria a spôsobujú nielen zmeny hodnôt cukru v krvi, ale ovplyvňujú aj správanie človeka smerom k nezodpovednosti. Kašlala som na to – nemerala som sa, jedla sladké, skrátka rebelka. Až postupom času som si uvedomila, že mám túto chorobu do konca života, a tak sa s ňou musím zmieriť a začať sa o ňu starať,“ prezradila Katarína, ktorá v tom čase nastúpila na konzervatórium. „Nechválila som sa, že mám cukrovku. Predsa nepreruším prácu všetkých ostatných tým, že sa potrebujem najesť. Tiež som bola zvyknutá na to, že okolie nie je vždy pripravené na diabetika. Napríklad z jedného klubu ma vyhodili ako feťáčku, pretože ma nejaké dievča videlo pichať si inzulín a zle si to vysvetlilo. Až keď som trochu dospela, začala som si opäť dávať na seba viac pozor. No aj dnes som vďaka môjmu povolaniu každú chvíľu na inom mieste. Navyše mám sedemročnú dcérku a je pre mňa ťažké stále sa kontrolovať. Najlepšie obdobie som zažívala v tehotenstve. Tak poctivo som si cukor nikdy nemerala. Moja dcéra Anička je aj vďaka tomu zdravá, takže som šťastná,“ prezradila a dodáva, že cukrovku si človek musí ustrážiť sám.

672870:gallery:true:true:true

Oľga Feldeková musela variť každému svojmu dieťaťu inú stravu. Na krst kalendára prišiel aj jej manžel Ľubomír.

Lekár môže pacientovi poradiť, no s inzulínovou striekačkou ho naháňať nebude. Mal by mu však vysvetliť všetko potrebné. „Zo zahraničia k nám dorazila nová metóda – ide o konverzačné mapy. Veľmi hravo a zaujímavo oboznámi diabetikov aj ich rodiny so všetkým, čo je potrebné. Odporúčam o účasť na tomto vzdelávacom programe požiadať svojho diabetológa,“ odkazuje.

Pero, ktoré pomáha

Mnohí si cukrovku spájajú s diétou, no diabetici tvrdia niečo iné. Ich strava je dostatočne pestrá a hlavne veľmi zdravá. Nejde o to vylúčiť z jedálnička len nebezpečné cukry, ale aj nezdravé tuky. K tomu nezaškodí pridať pravidelný pohyb a zbaviť sa zlozvykov ako fajčenie či pitie alkoholu. To, čo robia diabetici povinne, by si mali vziať za svoje všetci ľudia. „Diabetikom sa často vyčíta nedisciplinovanosť. Niekedy majú chuť na niečo sladké, alebo namiesto prechádzky na čerstvom vzduchu zostanú ležať doma pri televízore. Napriek tomu si myslím, že sú omnoho disciplinovanejší, ako zdraví ľudia, ktorým tieto návyky často chýbajú,“ tvrdí docent Emil Martinka, predseda slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Diabetikom značne uľahčuje život aj napredovanie medicíny. Namiesto hrubých ihiel môžu dnes niektorí používať inzulínové pero alebo pumpu. Pero má dokonca vlastnú pamäť, takže nemusíte stále držať v hlave údaj o výške vášho cukru v krvi. „Aj mne sa často stávalo, že som si pichla inzulín, najedla som sa a utekala do školy. Samozrejme, v tom zhone som zabudla, či som si naozaj ten inzulín pichla a nemala som šancu to zistiť. Tak som si ešte pre istotu dala dve jednotky a dostala som sa do hypoglykemického stavu. Bolo to hrozné,“ spomína Katarína Feldeková na trampoty, ktoré môže diabetikom pero ušetriť.

Diskusia