Nástrahy fajčenia

Fajčiari by mali spozornieť, ak u nich zachrípnutie trvá dlhodobo – dva týždne a viac. Zachrípnutie u fajčiara môže byť prvým varovným príznakom chronických zmien na hlasivkách. Je dokázané, že dlhoročné fajčenie spôsobuje chronické zápaly sliznice dýchacích orgánov, ktoré môže cez rôzne stupne predrakovinových zmien skončiť aj vznikom zhubného nádoru hrtana alebo hltana. Zmeny na hlasivkách však sprevádzajú aj chronickú laryngitídu, nezhubné útvary na hlasivkách ako polypy, cysty, hlasové uzlíky, ale aj zhubné nádory hlasiviek.

Ako si pomôcť pri zachrípnutí?
  •  Potrebný je hlasový pokoj, to znamená nerozprávať ani nešepkať (paradoxne, vtedy dostávajú hlasivky zabrať ešte viac).
  • Nespievajte ani nekričte.
  • Zvlhčujte vzduch v miestnostiach, kde sa pohybujete, vyhýbajte sa prekúreným či klimatizovaným miestnostiam, nefajčite, nepite alkohol ani veľmi studené (ľadové), horúce či bublinkové nápoje.
  • Inhalujte prírodnú liečivú minerálnu vodu alebo roztok kyseliny hyalurónovej, ktoré pôsobia zvlhčujúco.• Podpornou liečbou je užívanie kalcia (vápnika), ktoré má protizápalový efekt.

K základným metódam vyšetrenia hlasiviek patrí nepriama laryngoskopia – vyšetrenie zahnutým zrkadielkom. Pred vyšetrením sa nahrieva, aby sa pri dýchaní nezarosilo. Nedáva sa hlboko do krku, ak však pacienta dráždi, lekár môže zvoliť lokálne znecitlivenie. Hrtan sa niekedy vyšetruje aj priamou laryngoskopiou. Na to sa používa „hadička“ cez nosovú dutinu do krku. Toto vyšetrenie sa už robí v lokálnej anestézii.
Pre fajčiarov je pri zmenách na hlasivkách dôležité prestať fajčiť. Zníži sa tým aj nadmerná tvorba hlienu, ktorý vzniká ako dôsledok dráždenia dýchacích ciest cigaretovým dymom, a zníži sa dráždenie hlasiviek.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia