Zdravie

Strašiak letných dovoleniek: Nepokazte si leto zápalom močového mechúra, týmto mu môžete predísť

16.8. 2019 15:45
Zdravie

Strašiak letných dovoleniek: Nepokazte si leto zápalom močového mechúra, týmto mu môžete predísť

16.8. 2019 15:45

 

Čo mi je?

Chronická cystitída môže neskôr prechádzať do chronickej bolesti močového mechúra – tak­zvanej intersticiálnej cystitídy. Sústavné pálenie a rezanie je nepríjemné a navyše je považované za „záhadné ochorenie“, na ktoré antibiotiká často nezaberajú. Syndróm, ktorý sa prejavuje ustavičným nutkaním na močenie a častým močením, sprevádza bolesť v panvovej oblasti.

Pojem „cystitída“ naznačuje, že by mohlo ísť o bežný zápal. Ten však zvyčajne spôsobujú baktérie alebo vírusy. U pacientov s intersticiálnou cystitídou lekári nevedia nájsť príčinu – ani bakteriálnu, ani vírusovú. Vznik tohto ochorenia však podľa všetkého priamo súvisí práve s poškodením urotelu.

Rovnako ako bežný, nekomplikovaný zápal, býva tiež najmä problémom žien. Predpokladá sa, že GAG vrstva stráca svoju funkciu, čo spôsobuje zvýšenú priepustnosť močového mechúra.

Toxické látky, baktérie alebo mikrokryštály obsiahnuté v moči sa tak dostávajú do kontaktu s bunkami urotelu a spôsobujú zápal. Ten sa prejavuje už spomínanou bolesťou v panvovej oblasti, zvýšenou frekvenciou močenia aj citlivosťou mechúra, hoci vyšetrenia sú v poriadku.

Ženám, ktoré trpia častými zápalmi močového mechúra a už nereagujú na liečbu antibiotikami, urológovia pomáhajú roztokom kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu, ktorý sa aplikuje priamo do močového mechúra.

Existuje aj vo forme výživových doplnkov, je však vhodný len pre ľudí bez akútnej infekcie. Podľa lekárov má jeho užívanie význam najmä pre ženy, ktoré sa už v minulosti s infekciou močových ciest stretli, alebo sa táto choroba vyskytuje v ich rodine a ľahko ju dostanú.

Zápal močových ciest je sprevádzaný bolesťou v panvovej oblasti.
Zápal močových ciest je sprevádzaný bolesťou v panvovej oblasti.
Zdroj: Shutterstock

Nie ste v tom sama

Tomuto stavu treba predchádzať a dôkladne vyliečiť už prvý zápal. Začiatok býva veľmi rýchly, zrazu prídu obrovské bolesti spojené s nutkaním na močenie, ktoré sa počas vyprázdňovania ešte stupňujú. Bolesť v podbrušku je často sprevádzaná aj bolesťou v krížovej oblasti.

Vždy treba ísť k lekárovi a nespoliehať sa len na výživové doplnky z brusníc či urologické čaje. Zápal sa vždy potvrdzuje aj laboratórnym vyšetrením vzorky moču. Preto je potrebné k lekárovi doniesť vzorku stredného prúdu ranného moču.

Pozitívny výsledok znamená, že v moči je zvýšený počet leukocytov, bielkovín, baktérií a niekedy aj krv. Kultivačné vyšetrenie moču je dôležité na nasadenie správnej liečby. Podľa druhu baktérie, ktorá zápal spôsobila, dokáže lekár nastaviť cielenú liečbu, čiže predpísať vhodné antibiotiká.

Ak sa cystitída u ženy opakuje niekoľkokrát v priebehu roka, urológ odporučí vyšetrenie pacientky aj jej partnera u urológa, aby sa vylúčila možnosť, že práve on je „pôvodcom“ nákazy. Rovnako diagnostiku doplní o ďalšie vyšetrenie močových ciest – ultrasonografiu, urografiu a CT.

Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac