Zdravie

Stop hazardu so zdravím: Iniciatíva žiada dostatok zdrojov pre zdravotníctvo

TASR
TASR
27.10. 2020 14:30
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Stop hazardu so zdravím: Iniciatíva žiada dostatok zdrojov pre zdravotníctvo

TASR
TASR
27.10. 2020 14:30
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Iniciatíva Stop hazardu so zdravím žiada, aby vláda SR zabezpečila dostatok zdrojov pre systém slovenského zdravotníctva.

Jej signatári sa v utorok na online tlačovej konferencii zhodli, že štát roky šetrí na zdravotných odvodoch za svojich poistencov, teda za deti, študentov, dôchodcov, nezamestnaných či rodičov na materskej. Situáciu podľa nich zhoršila pandémia nového koronavírusu.

"Vyzývame vládu SR a poslancov Národnej rady SR, ktorí budú návrh zákona o štátnom rozpočte schvaľovať na novembrovej schôdzi, aby vypočuli hlas našej iniciatívy a prehodnotili svoj návrh. Je potrebné, aby sa štát vrátil k pôvodnému modelu platieb odvodov za deti, študentov či dôchodcov a zvýšil tieto platby na úroveň piatich percent z vymeriavacieho základu, ktorým je priemerná mzda spred dvoch rokov," uviedli.

Iniciatíva poukázala na to, že keď sa ekonomike darilo, potrebnú liečbu zaplatili poistencom štátu cez svoje zdravotné odvody zamestnanci a firmy, teda fungoval princíp solidarity. "Pandémia nového koronavírusu všetko zmenila. Naplno zasiahla ekonomiku, a tak už zdravotné odvody pracujúcich nestačia, princíp solidarity zlyháva," komentovali.

Tiež zdôraznili, že kým v susednom Česku zvýšili z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie platbu na jedného poistenca štátu z 39 eur na 64 eur mesačne, na Slovensku je to stále okolo 30 eur.

Riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková tvrdí, že šetrenie na zdravotnej starostlivosti sa môže dotknúť všetkých. Aj podľa riaditeľky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR Márie Lévyovej môže byť dlhšie čakanie na pomoc zdravotníkov realitou, na čo by v konečnom dôsledku doplatil len pacient.

Tvorcovia výzvy tiež poukázali na to, že chýbajúce peniaze budú musieť pacienti pravdepodobne zaplatiť "zo svojho vrecka". Problematické by mohlo byť aj to, že niektoré z nemocníc by pri nižších platbách od zdravotných poisťovní nemuseli prežiť.

Iniciatíva žiada aj podporu verejnosti

Spustila kampaň, ktorej súčasťou sú TRI ANKETOVÉ OTÁZKY:

 

  1. Súhlasíte, aby štát prestal šetriť na liečbe detí, študentov, dôchodcov či rodičov na materskej, a začal za nich platiť toľko, koľko naozaj treba?
  2. Súhlasíte, aby štát pristupoval rovnako ku všetkým pacientom, nezávisle na tom, či sú poistení v štátnych alebo súkromných poisťovniach a či navštevujú štátnych alebo súkromných lekárov a nemocnice?
  3. Súhlasíte s tým, aby štát doplatil za straty, ktoré v zdravotníctve spôsobila pandémia COVID-19?

 

Hlasujte na webe StopHazarduSoZdravim.sk.

K iniciatíve sa okrem AOPP či ZAP pridali aj Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Slovenská lekárska únia špecialistov, občianske združenie Slovenský pacient, Asociácia slovenských kúpeľov, Slovenská komora zubných lekárov, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Asociácia agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti v SR, Asociácia dopravnej zdravotnej služby, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Zdravotná poisťovňa Dôvera či Union zdravotná poisťovňa a ďalší.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia