Úrady v Indii zaznamenali v utorok už šiesty deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Za ostatných 24 hodín pribudlo 323.144 nových prípadov nákazy a 2771 súvisiacich úmrtí, informuje agentúra Reuters. Ide o mierny pokles oproti pondelku, keď pribudlo rekordných 352.991 novoinfikovaných, avšak celkovo bolo vykonaných výrazne menej testov než v predchádzajúcich dňoch.

Austrália sa medzitým v utorok pridala na zoznam krajín, ktoré obmedzili alebo úplne zakázali letecké spojenia z Indie. Stalo sa tak po tom, ako muž, ktorý sa vrátil z Indie do austrálskeho mesta Perth nakazil v karanténe ďalších ľudí. Následne došlo ku komunitnému šíreniu vírusu, na čo austrálske úrady zareagovali zavedením lockdownu, ako aj zákazom priamych letov z indického subkontinentu najmenej do 15 mája.

LEN PRE SILNÉ POVAHY! ZÁBERY Z INDIE NÁJDETE V GALÉRII

Podobné opatrenia predtým prijali aj Kanada, Spojené arabské emiráty (SAE) a Británia, pripomína agentúra AFP.

India patrí momentálne k štátom, ktoré sú aktuálne najviac zasiahnuté epidémiou infekčnej choroby COVID-19. Prvá dodávka zdravotníckeho materiálu z Británie do Indie, v ktorej je aj 100 pľúcnych ventilátorov a 95 koncentrátorov kyslíka, dorazila v utorok skoro ráno do indickej metropoly Naí Dillí.

Koncom tohto týždňa do Indie dopravia aj pomoc z Francúzska. Obsahuje osem jednotiek na výrobu kyslíka napájaných z generátora, zásobníky na skvapalnený kyslík, ktoré umožnia dodávať lekársky kyslík až 10.000 pacientom za deň, ako aj špecializované lekárske vybavenie vrátane 28 pľúcnych ventilátorov, uviedlo francúzske veľvyslanectvo v Naí Dillí.

Pomoc Indii ponúkli aj Izrael, Nemecko, Európska únia ako taká i Spojené štáty.

Šéf WHO: Situácia s covidom v Indii je "viac než srdcervúca"

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyjadril veľké znepokojenie nad rekordnými počtami mŕtvych a nakazených koronavírusom v Indii a situáciu s ochorením COVID-19 označil za "viac než srdcervúcu". Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Tedros novinárom v Ženeve oznámil, že organizácia urýchlene poslala do Indie pomoc, aby prispela k vyriešeniu krízy.

 

Vyjadrenia šéfa WHO prišli v čase, keď India bojuje s katastrofickou vlnou nákazy koronavírusom, ktorá preťažila nemocnice, a krematóriá sú nútené využívať svoju plnú kapacitu.

 

Vlna nákazy v posledných dňoch spôsobila, že príbuzní chorých prosia na sociálnych sieťach o zásoby kyslíka a o informácie, v ktorých nemocniciach sú voľné lôžka. Nákaza tiež donútila indické hlavné mesto Naí Dillí predĺžiť lockdown.

 

"WHO robí všetko, čo jej v jej silách, aby poskytla životne dôležité vybavenie a zásoby," povedal Tedros novinárom.

 

Dodal, že organizácia OSN poslala do Indie "tisíce kyslíkových koncentrátorov, prefabrikované mobilné nemocnice a zásoby potrebné pre laboratóriá".

 

WHO tiež uviedla, že presunula vyše 2600 svojich odborníkov z rôznych programov vrátane detskej obrny a tuberkulózy, aby pracovali spolu s indickými úradmi na riešení pandémie.

 

India s 1,3 miliardy obyvateľov sa stala najnovším ohniskom pandémie, ktorá zabila po celom svete viac ako tri milióny ľudí. Dokonca aj bohatšie krajiny podnikajú kroky smerujúce k normálnemu životu, a preto urýchľujú očkovanie obyvateľstva.

 

Pomoc Indii poslali už aj USA či Británia, išlo napríklad o pľúcne ventilátory a vakcíny. Podporu prisľúbil takisto celý rad ďalších štátov vrátane Európskej únie.

 

Tedros v pondelok so smútkom povedal, že celosvetovo počty nových denných prípadov nákazy stúpajú posledných deväť týždňov po sebe. Minulý týždeň bolo podľa neho zaznamenaných celosvetovo toľko prípadov, ako v prvých piatich mesiacoch pandémie.

 

USA zostávajú najhoršie zasiahnutou krajinou - hlásili okolo 572.200 úmrtí na covid a vyše 32 miliónov nakazených. Po nich nasleduje Brazília a Mexiko.

 

India, ktorá je na štvrtom mieste, však v posledných dňoch vyháňa celosvetové počty prípadov ešte vyššie.

 

Krajina, ktorá hlásila celkovo vyše 195.000 úmrtí na covid, zaznamenala len v pondelok 2812 nových úmrtí a 352.991 nových nakazených - je to najvyšší počet obetí od začiatku pandémie koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili koncom roka 2019 v Číne.

 

Zdroj: TASR

Diskusia