„Len v máloktorom byte nenájdeme naozaj ani jednu izbovú rastlinu,“ hovorí Romana Rybková z pražskej botanickej záhrady, ktorú sme požiadali o podrobnú analýzu problematiky izbových rastlín.
Ľudia sa svojím životom prírode vzďaľujú, ale základná potreba nejakého kontaktu s rastlinami a so zvieratami zostáva. Dnes už vieme, že pobyt medzi rastlinami priaznivo pôsobí na duševné zdravie a náladu. Veľmi dôležité sú prechádzky vonku v lese alebo parku, mnoho ľudí má však silnú potrebu nejaké rastliny pestovať aj doma.
Časy sa menia aj v bývaní
Za posledné storočie sa výrazne zmenil štýl bývania a klíma v bytoch – nebolo ústredné kúrenie, byty bývali chladnejšie a vlhšie a v niektorých miestnostiach sa nekúrilo vôbec, napríklad v spálňach. Staré navlhnuté činžiaky rastlinám neponúkali príliš veľa svetla a v prekúrených panelákových bytoch sa im zase nedostávalo vlhkosti. Novopostavené domčeky sa často pýšia veľkými oknami, sklenou stenou nasmerovanou do záhrady alebo zimnou záhradou – jednoducho časy aj bývanie sa menia a s tým aj sortiment pestovaných rastlín.
Pomerne dosť ustúpili tradičné izbové rastliny, ktoré sa pestovali pred storočím, a nie je to len zmenami v bytových podmienkach – ľudia chcú stále niečo nové, neopozerané, šľachtia sa nové kultivary, vznikajú rôzne krížence. Kto by si pred päťdesiatimi rokmi pomyslel, že bude doma pestovať také orchidey, ako je napríklad phalaenopsis? A teraz ich vídame na oknách úplne bežne. Sortiment pestovaných izbových rastlín sa neustále rozširuje. Predtým to boli skôr subtropické, vlhkomilné a tieňomilné rastliny. So zväčšovaním okien a zmenami vo vykurovaní sa začalo dariť kaktusom, sukulentom, orchideám a mnohým ďalším tropickým rastlinám. A do kultúry sa zavádzajú ďalšie a ďalšie rastliny.
Pokračovanie na ďalšej strane...