Skleróza multiplex je pre mnohých ľudí neznáme ochorenie. Aj preto sa s ňou spája mnoho mýtov, ktoré môžu novodiagnostikovaných pacientov vystrašiť.

Veľa ľudí sa totiž domnieva, že skleróza multiplex je smrteľné ochorenie, ktoré sa nedá liečiť a jeho výsledkom je život na invalidnom vozíku, nehybnosť a skorá smrť. Ďalší si ju mýlia so svalovými ochoreniami alebo so stareckou demenciou. Roztrúsená skleróza (sclerosis multiplex, SM) je zápalové demyelinizačné ochorenie, ktoré napáda mozog, miechu a obaly očných nervov. Pri SM začne imunitný systém napádať svoje vlastné bunky, konkrétne myelín. Ten tvorí obal okolo nervových vláken, ktoré spájajú nervové bunky navzájom.

Poškodenie myelínu má za následok zhoršenie výživy nervových vláken, neskôr aj ich odumretie a zánik nervových buniek. Zaniknuté mozgové bunky sa už nikdy neobnovia, takéto miesto sa hojí väzivovou jazvou. Poškodené miesta, na ktorých dochádza k zničeniu myelínu a nervových buniek, sa nazývajú plaky – ložiská demyelinizácie. Veľké množstvo jaziev roztrúsených v nervovom systéme vedie k vývoju trvalých príznakov SM. Zápalový proces sa dá liečbou ovplyvniť, dá sa potlačiť, strata nervových vlákien sa liečbou zatiaľ ovplyvniť nedá.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia