Zdravie

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
18.10. 2019 9:30
Diskusia ()
Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.
Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
18.10. 2019 9:30
Diskusia ()
Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.
Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.
Zdroj: Shutterstock

Dieťa príde do škôlky či jasličiek a už o pár dní má soplík, kašle, dostane teplotu. Doma sa vylieči, vráti sa do kolektívu a všetko sa zopakuje. Dá sa tomuto kolotoču predísť?

Jeseň je každý rok obdobím zvýšenej chorobnosti. Môžu za to aj výkyvy počasia, ktoré útočia na našu imunitu a prajú množeniu vírusov. Tie prinášajú ochorenia, ktoré trápia ľudí na celom svete a ktoré patria k najčastejším: kašeľ, nádchu a prechladnutie.

Tieto bežné prejavy jesenných viróz zvyčajne nie sú pre organizmus nebezpečné, ak sa neskomplikujú ďalšími ťažkosťami alebo ak nesúvisia s inými vážnejšími ochoreniami, napríklad s pľúcnymi, nádorovými či so srdcovými ťažkosťami.

Dlhšie trvajúci kašeľ či pretrvávajúci zápal nosovej sliznice alebo prínosových dutín si preto vyžaduje podrobné vyšetrenie. Aj v prípade, že ide naozaj len o zvyčajnú, nekomplikovanú virózu, jej príznaky nám môžu znepríjemniť viacero dní a nocí a ešte viac oslabiť obranyschopnosť organizmu.

Bolesť hlavy z upchatých dutín, kvapkanie z nosa, škriabanie v hrdle, dusivý kašeľ... Všetky tieto prejavy k jesenným ochoreniam patria. Deti, žiaľ, nie sú výnimkou, práve naopak. Keďže ich imunitný systém nie je ešte vyvinutý, ľahko podľahnú vírusom, ktoré kolujú v detských kolektívoch.

Virózy sa komplikujú

Infekčná nádcha je jedno z najbežnejších ochorení človeka, ročne na ňu ochorie až 30 percent dospelej populácie. Zápal nosnej sliznice spôsobujú vírusy, baktérie, huby, plesne, dráždivé látky alebo alergény.

Výsledkom zápalu je produkcia veľkého množstva hlienu. Pri infekčnej nádche sa infekcia môže skomplikovať zápalom prínosových dutín, zápalom stredného ucha alebo dokonca pneumóniou – zápalom pľúc.

Vo väčšine nekomplikovaných prípadov infekčnej nádchy sa liečia iba príznaky, ktoré zvyčajne odznejú do siedmich dní. U detí sa však táto viróza často skomplikuje bakteriálnou infekciou, najmä keď krátko predtým užívali antibiotiká.

Sliznice horných dýchacích ciest sú totiž po antibiotickej liečbe vážne oslabené, veľmi ľahko sa na ne naviažu ďalšie choroboplodné zárodky a prichádza ďalšie ochorenie. S riešením prišli vedci, ktorí vyvinuli probiotikum do nosa v spreji, ktoré je dostupné už aj na Slovensku.

Dohliadnite, aby si deti pravidelne umývali ruky.
Dohliadnite, aby si deti pravidelne umývali ruky.
Zdroj: Shutterstock

Dobré a zlé baktérie

Tento prístup k liečbe infekcií horných dýchacích ciest sa nazýva bakterioterapia. Probiotikum pri opakovanom striekaní vytvorí pomocou „dobrých“ baktérií na sliznici nosa akúsi biologickú bariéru proti patogénom horných dýchacích ciest v mikroflóre nosa. Vznikne prostredie, ktoré je pre patogény nepriaznivé.

Probiotikum obsahuje dve živé baktérie: Streptococcus oralis 89a a Streptococcus salivarius 24SMBc. Vedci vybrali probiotické baktérie schopné posilniť ochrannú biobariéru sliznice nosa, ktorá nedovoľuje cudzím baktériám usídliť sa a spôsobiť infekciu.

Je to o to dôležitejšie, že opakované zápaly nosohltanovej oblasti a stredného ucha spôsobuje takzvané zákerné trio. Sú to tri patogénne baktérie, proti ktorým bežné antibiotiká neúčinkujú: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis.

Zápaly nosohltana, hltana, mandlí a stredného ucha tvoria 87,5 percenta všetkých respiračných infekcií. To, aby bola mikroflóra nosohltana silná a odolná, je veľmi dôležité, pretože správne zloženie mikroflóry môže vytvoriť prostredie, ktoré je nepriaznivé pre patogénne organizmy. S prevenciou treba začať čím skôr.

Deťom pomohli

Štúdia z Talianska spred štyroch rokov zahŕňala sto detí vo veku od jedného do piatich rokov s opakujúcim sa zápalom stredného ucha, minimálny počet epizód infekcie bol trikrát.

Deti rozdelili do dvoch skupín. Deti v skupine A liečili iba antibiotikom počas epizód zápalu stredného ucha a deti v skupine B liečili baktérioterapiou, teda nosovým sprejom, ako preventívnou liečbou.

Štúdia dokázala, že v skupine B preventívne liečenej nosovým sprejom sa znížil počet epizód zápalu stredného ucha až u 90,6 percenta pacientov. Znížila sa aj závažnosť zápalov stredného ucha.

Rovnako dôležité bolo to, že nezaznamenali žiadne vedľajšie účinky. Na slizniciach vzniklo také silné osídlenie saprofytickými baktériami, že sa vytvorila prirodzená bariéra, ktorá nedovoľovala patogénom usádzať sa – pôsobila teda preventívne.

Aj preto sa odporúča nasadiť baktérioterapiu hneď po antibiotickej liečbe, aby sa obnovila a posilnila prirodzená mikroflóra v nose a hltane. Nosné probiotiká sa môžu používať aj pri lokálnej nosovej liečbe alergickej nádchy, astmy a chronickej bronchitídy.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia