V našej krajine žije 30-tisíc žien s rakovinou prsníka. Mnohé z nich, žiaľ, prichádzajú k lekárovi až s pokročilým ochorením, hoci by sa tomu dalo jednoducho zabrániť.

Rakovina prsníka u nás postihuje ženy v každom veku, hoci najrizikovejšia je skupina od 50 do 69 rokov. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2 803 nových prípadov rakoviny prsníka, v roku 2018 u nás zaznamenali 2 999 novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka, čo je takmer o 200 viac. Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien s týmto ochorením na Slovensku diagnostikujú až v pokročilých štádiách rakoviny prsníka.

Priemerne až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, keď sa ešte dá liečiť! Povedomie o tomto ochorení je napriek alarmujúcej situácii v našej krajine stále nízke. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré je účinnou metódou prevencie rakoviny prsníka, má 1,33 milióna žien, ročne je to 650-tisíc žien. Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 percent žien. Ideálne by to malo byť aspoň 70 percent.

Príznaky rakoviny prníka
  • Citlivé bradavky a výtok z nich: bradavky sú bolestivé pri akomkoľvek dotyku, alebo sa vyskytne tekutina, ktorá nie je materským mliekom
  • Zmena štruktúry alebo farby kože
  • Zmena tvaru prsníka a veľkosť
  • Jeden prsník je zreteľne väčší ako druhý a pri dvíhaní paží sa prsia pohybujú odlišne
  • Uzlík v podpazuší
  • Jednostranné ťahanie v oblasti prsníka
  • Rana alebo fľaky sa nehoja

Štátny skríning

Zdravotné poisťovne preto vlani začali s plošným štátnym skríningom. Od septembra 2019 do marca 2020 pozývali ženy vo veku 50 až 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom na preverených skríningových mamografických pracoviskách. „Aj vďaka činnosti pacientskych organizácií sa na mamografii zúčastnilo od januára do júla tohto roka 34 842 žien. Podľa prvých výsledkov spracovaných Národným onkologickým inštitútom ministerstvo poslalo 58-tisíc pozvánok, na túto výzvu reagovalo trinásť percent oslovených žien.

Treba si však uvedomiť, že to boli ženy, ktoré na mamografii predtým neboli veľmi dlho alebo dokonca vôbec. Podarilo sa vďaka tomu zachytiť 226 karcinómov, z toho 65 percent vo včasnom štádiu, bez metastáz. Vzhľadom na to, že takýto plošný štátny skríning rakoviny prsníka je u nás v začiatkoch, nedá sa to považovať za neúspech,“ hovorí prezidentka aliancie Nie rakovine Jana Španková.

Pokračovanie na ďalšej strane... 

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Herečka Michelle Pfeiffer (62) s rodinou.

Hollywoodsky rekord: Herečka MICHELLE PFEIFFER je s manželom už 27 rokov

Zabudnite na naprávačov, obráťte sa na fyzioterapeuta.

Na krčné svaly vplýva aj stres: Čo robiť, ak vám stuhol krk?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia