Návšteva zubára je pre mnohých najväčším strašiakom. POKAZENÉ ZUBY však môžu ohroziť nielen zdravie, ale i život.

Hoci Slováci rozhodne nie sú fanúšikmi preventívnych prehliadok, na pravidelnú kontrolu k zubnému lekárovi sa každý rok vyberie približne polovica z nich. Aj tak je to však málo a nedostatočná starostlivosť o zuby sa prejavuje už v detskom veku. Odborníci už niekoľko rokov upozorňujú, že chrup našich detí patrí medzi najzanedbanejšie v Európe. Tridsať až štyridsať percent detí vôbec nechodí k zubárovi, a teda nie sú ošetrované.

Neošetrené alebo nedostatočne ošetrené zuby však predstavujú vážne riziko poškodenia celkového zdravia človeka. Zubný kaz v ústach je doslova časovanou bombou, ktorá môže zasiahnuť vzdialené orgány v tele. Infekcia ničí tvrdé zubné tkanivá a postupne zasiahne aj dreň. Následne sa v koreni zuba rozmnožia mikroorganizmy a odtiaľ sa dostávajú krvnou cestou do celého organizmu. Málokto vie, že v ústach žije asi tisíc druhov mikroorganizmov a majú tam veľmi vhodné prostredie, aby sa rýchlo rozmnožovali.

Na „kontrolu správnosti“ vyčistenia stačí jazyk
Na zistenie účinnosti umytia zubov postačí vlastný jazyk. Ak je zub úplne hladký z každej strany, je veľmi pravdepodobné, že ste z neho zubný povlak odstránili kvalitne. V opačnom prípade sa z neho o 14 dní vytvorí zubný kameň, ktorý vás po rokoch môže pripraviť o zuby.

Mikróby, ktoré sa nachádzajú v hnisavých vačkoch pri pokazených zuboch, sú podľa odborníka často zhodné s tými, ktoré sa nachádzajú v aterosklerotických plátoch srdcových ciev. Nebezpečné baktérie sa môžu krvou dostať do krvného obehu a spôsobiť viacero vážnych ochorení. Takzvaná fokálna infekcia v ústnej dutine môže človeka pripraviť aj o život, stačí doslova jediný pokazený a neliečený zub. Ústa sú totiž otvorenou vstupnou bránou do organizmu, preto sa o ne treba naozaj pravidelne starať a každú infekciu okamžite riešiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia