Rozbité kolená, buchnutá hlava či zlomenina. Stačí chvíľka nepozornosti a už sa strachujete o svoju ratolesť, ktorá nešťastne spadla z preliezačky.
Teplejšie počasie je ideálne na vypustenie detí na čerstvý vzduch. Vybíjanie energie sa však niekedy skončí úrazom. Stačí drobná nepozornosť pri behu, bicyklovaní, kolobežkovaní alebo hre na preliezačkách a zranenie je na svete. Ako správne ošetriť oškreté koleno či vyhodnotiť buchnutie hlavy na ihrisku?
Od zábavy po plač
Plačom sa skončila aj víkendová prechádzka šesťročnej Laury. Rozbehla so po štrkovej ceste, aby bola prvá na ihrisku, tesne pred cieľom sa šmykla a spadla na kolená. Oškreté mala nielen tie, ale i dlane rúk. Úraz síce nebol vážny – pomohlo opláchnutie rúk a pofúkanie boľavých kolien, celá rodina však mala hneď po nálade. Odreniny dievčatko ešte chvíľu štípali, a tak sa išlo radšej domov. Rovnako sa skončil výlet štvorročného Maťka, ktorý sa zabával v pieskovisku dovtedy, kým ho nezačal napriek protestom rodičov vyhadzovať a drobné zrnká mu nepopadali do očí. Hoci máte oči na stopkách, detským úrazom sa často nedá vyhnúť. Oplatí sa však, aby ste boli pripravení na to, ako ratolestiam pomôcť.
Odrenina
V žiadnom prípade na dieťa nekričte, potrestané je samotným pádom. Skôr ho poľutujte a snažte sa ho upokojiť. Potom si pozrite samotnú ranu. „Ak sú v odrenine cudzie telesá, napríklad tráva, kamienky a podobne, opláchnite ju prúdom pitnej vody a následne osušte. Nie trením, ale priložením čistej textílie, prípadne hygienickej vreckovky alebo servítky,“ radí skúsený záchranár Viliam Dobiáš. „Pokiaľ odreninu spôsobil znečistený povrch, umyte ju mydlom, vodou a osušte. Dezinfekčné prostriedky použite výlučne na okolie rany, nedávajte ich priamo do nej.“ Ak nemáte poruke vodovod, môžete ranu obliať napríklad aj minerálkou.
Je koleno rozbité?
Pri väčšom rozsahu lekár radí prikryť ranu obväzom alebo gázovým štvorcom z autolekárničky. Obväz dávajte dole približne po dvoch dňoch, no až po namočení v čistej vode, aby sa oddelil od krvnej zrazeniny v rane. „Pri väčšom krvácaní tlačte v rane v mieste krvácania aspoň desať minút, zastaví ho to,“ radí odborník. Desať minút stačí na to, aby krvné doštičky upchali otvor v poranenej cieve. Pri rozbitom kolene alebo lakti by si malo dieťa dopriať pár pokojnejších dní. Do chirurgickej ambulancie smerujte v prípade, že je rana väčšia ako jeden centimeter a jej okraje sú od seba vzdialené.
Zlomenina
Najmä po pádoch na kolobežke alebo bicykli sa často objavujú zlomeniny. Pri tomto type úrazu je to ťažšie. Ani profesionál nevie bez röntgenového vyšetrenia rozlíšiť, či ide o udretý sval, podvrtnutý kĺb alebo zlomeninu, pokiaľ tam nie je prítomná jasná osová deformita. „Z týchto dôvodov je po vonkajšom násilí, ako je napríklad pád, úder, kopnutie, a pri bolestivo obmedzenej pohyblivosti v poranenom kĺbe, ktorá pretrváva dlhšie ako hodinu, nutné vyhľadať nemocničný urgent. V rámci laickej pomoci je dôležité okamžite znehybniť a nezaťažovať poranenú časť tela,“ upozorňuje doktor Viliam Dobiáš.
Otras mozgu
Poriadne vás môžu vystrašiť aj úrazy hlavy, či si ju dieťa buchne pri hre na preliezačke, alebo na ňu spadne. Vtedy sa oplatí sledovať jeho reakcie. „Najtypickejším príznakom otrasu mozgu, ktorý si vyžaduje lekársku kontrolu, je spätná strata pamäti. Dieťa si nepamätá, čo robilo tesne pred pádom a ako sa to stalo. Menšie deti by mala sledovať osoba, ktorá dobre pozná ich správanie,“ hovorí o tom, čo si všímať, záchranár. „Pokiaľ sa hrá, správa sa normálne, netreba robiť nič. Keď je po úraze hlavy tiché, plačlivé, apatické, odmieta potravu, prípadne ho napína na vracanie alebo vracia, treba navštíviť nemocničný urgent.“ Otrasom mozgu sa môže skončiť aj hra s loptou. Stačí, aby dieťa nešťastne trafil spoluhráč pri basketbale alebo vybíjanej. Pri bicyklovaní, kolobežkovaní a korčuľovaní by mala mať vaša ratolesť na hlave vždy prilbu. Rodičia by mali byť príkladom. Dobrou správou je, že 80 percent úrazov hlavy a mozgu je ľahkých.
FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRIIMá niečo v oku?
Skončila sa plačom hra v piesku? Drobné zrnká v detských očiach môžu byť veľkou nepríjemnosťou. Pomôcť môže prirodzená reakcia oka, výrazné slzenie. A čo ak nezaberie? „Oči vyplachujte väčším množstvom vody. Ak subjektívne ťažkosti neprejdú v priebehu hodiny, kontaktujte pohotovostnú službu na najbližšom očnom oddelení, kde vám poradia,“ pridáva praktické informácie doktor Viliam Dobiáš. Nebezpečná môže byť hra s paličkou. Určite dieťa upozornite, aby s ňou aspoň nebehalo. Niekedy si ňou môže do oka nešťastne pichnúť. „Prvou pomocou je znehybnenie pohybov okom. Treba prekryť obväzom obidve oči na zabránenie súhybných pohybov so zdravým okom,“ vysvetľuje dlhoročný záchranár. „Určite udržujte fyzický alebo slovný kontakt, malé dieťa musí cítiť blízku osobu.“ Akékoľvek cudzie teleso v oku, ktoré sa neodstráni vyplachovaním oka, musí vidieť očný lekár.
Autorka: Katarína Posluchová