Ošetrenie robte veľmi citlivo, aby ste zranenému nespôsobovali ďalšie traumy nadbytočnou bolesťou.

Bratislavčanka Lucia sa začiatkom leta vybrala s kamarátmi do hôr. „Kráčali sme po turistickom chodníku, nebolo príliš teplo a nálada bola výborná. Kamarátka, ktorá išla za mnou, niečo povedala, ja som sa otočila, ale nezastala som. Nohou som v tej chvíli nejako zakopla o kameň a už som letela k zemi. Bol to nešťastný pád, lebo noha sa mi čudne vytočila a ja som na ňu sadla celou váhou. Prasknutie sme počuli všetci,“ opisuje hrôzu, ktorá sa stala v priebehu pár sekúnd. Lucia nie je zďaleka jediná, kto toto leto skončil so zlomeninou. Podľa skúseného záchranára je práve leto obdobím, keď veľa času trávime vonku, a aj najmenšie zaváhanie či nepozornosť sa môže skončiť úrazom.

Nič nepodceňte!
Aj pri jednodňovom výlete do hôr sa oplatí zaplatiť si poistenie pre prípad, že by musel zasahovať vrtuľník. Ide o krátkodobé cestovné poistenie a uzavrieť ho môžete jednoducho cez internet. Aj Horská záchranná služba má na svojom portáli zverejnené všetky informácie o uzatvorení poistenia.

Spôsobí šok

Zlomeniny pre zdravých ľudí nepredstavujú výrazné nebezpečenstvo, ak je prvá pomoc poskytnutá včas a správne. Práve tieto dve veci skrátia aj čas rekonvalescencie. Netreba ich však podceniť. „Zlomeniny sú veľmi bolestivé zranenia, ktoré môžu spôsobiť až šok, najmä ak sa zlomia dlhé kosti na dolných končatinách alebo panva. Niekedy sú smrteľne nebezpečné, napríklad pri poraneniach lebky a chrbtice,“ hovorí záchranár Karol Daniel. Poskytovanie prvej pomoci je stresová situácia aj pre človeka, ktorý ju poskytuje. Ľahko sa stane, že zabudnete na životne dôležité veci. Ktoré to sú? „Vždy kontrolujte životné funkcie, ako je dýchanie a činnosť srdca. Pri zlomeninách majte na pamäti znehybnenie zlomeniny podľa druhu kosti, ktorej sa poranenie týka, a zabezpečte prevoz do nemocnice. Ošetrenie robte veľmi citlivo, aby ste zranenému nadbytočnou bolesťou nespôsobovali ďalšie traumy,“ zdôrazňuje Karol Daniel.

Správne poskytnutie prvej pomoci pri zlomeninách je kľúčové.
Zdroj: Shutterstock

A čo by sa mohlo pokaziť? „Pri otvorenej zlomenine nesmiete zatláčať úlomky späť do rany! Otvorenú zlomeninu ošetrite najprv ako ranu a potom ako zlomeninu. Na miesto zlomeniny priložte sterilný obväz, ale netlačte na trčiacu kosť a znehybnite končatinu. Kým neošetríte a nepodopriete poranenú časť, postihnutú osobu nepresúvajte. Výnimkou je iba ohrozenie života.“ A ako by mala prvá pomoc vyzerať?

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia