Kontoverzný liek ivermektín rozdeľuje laickú i odbornú verejnosť na dva tábory. Čím to je? Týždenník Šarm sa spýtal uznávaného profesora Vladimíra Krčméryho (60).
„Tým, že sú lekári úzko špecializovaní, veď máme lekárov v asi 50 atestáciách, je logické, že imunológ môže mať iný názor ako virológ či internista. Je to ako u právnikov – jeden je dobrý v trestnom práve, iný v ústavnom. Ja vychádzam z vlastnej skúsenosti, keď sme za 20 rokov vyliečili ivermektínom v Afrike 10 000 pacientov. Ich stav sa zlepšil. Nie však preto, že by mal liek vždy protiinfekčný efekt, ale preto, že veľmi dobre stimuluje imunitný systém,“ hovorí profesor Krčméry. Ivermektín sa podľa neho podáva v Afrike ľuďom proti parazitom v rámci veľkých programov, ktoré rozbehol Bill Gates. Zväčša však ide o jednorazovú dávku, s ňou sú najväčšie skúsenosti, je bezpečná.
Profesor Krčméry prízvukuje: „Stále nemáme liek, ktorý by mal stopercentnú účinnosť proti kovidu. Ani od ivermektínu by ľudia nemali mať nesplniteľné očakávania, hoci nie je vylúčené, že má určitú protivírusovú aktivitu.“ Rozhodne by ho nezakazoval. Napokon, pri liečbe kovidu sa skúšalo už viacero liečiv – na začiatku sa využíval napríklad chlorochín, ktorý je proti malárii. Používal sa remdezivir určený na ebolu a iné.
Zdroj: Šarm