Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien, na Slovensku predstavuje 18 percent zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Prevencia by mohla ročne zachrániť až 300 žien, ktoré dnes zbytočne umierajú.

Na Slovensku výskyt rakoviny prsníka stále rastie. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2 803 nových prípadov, v tomto roku sa odhaduje vyše 3 500 nových prípadov karcinómu prsníka. Karcinóm prsníka ročne dostane približne 82 žien zo 100 000, úmrtnosť je 25 zo 100 000 žien.

Až 10 percent žien je, žiaľ, diagnostikovaných neskoro, až IV. štádiu s metastázami a lokálne pokročilom III. štádiu ďalších necelých 20 percent žien. Odhadovaný počet všetkých žien s rakovinou prsníka, teda novodiagnostikovaných aj tých, ktoré mali stanovenú diagnózu skôr, je viac ako 30 000.

Odhaduje sa, že ročne zomrie na rakovinu prsníka okolo 900 žien. Keďže skríning rakoviny prsníka, ak sa na ňom zúčastní viac ako 60 % žien, dokáže znížiť počet úmrtí o 30 percent. To znamená, že až 300 žien na Slovensku by nemuselo zbytočne zomrieť.

Bohužiaľ, účasť žien na mamografickom skríningu na Slovensku je oveľa nižšia. Skríningová mamografia, ktorá sa robí u žien bez akýchkoľvek príznakov, dokáže odhaliť aj veľmi malé ložiská do 20 mm, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. Liečba je vtedy oveľa jednoduchšia a účinnejšia.

Prečo vzniká?

Príčina vzniku rakoviny prsníka nie je ešte celkom objasnená. Vychádza sa však z toho, že u približne 5 percent chorých žien je spoluzodpovednou genetická príčina. Riziko rakoviny tak napríklad stúpa na trojnásobok u ľudí, u ktorých je chorá príbuzná prvého stupňa.

Spočiatku nezhubné množenie lalôčikov žľazy a väzivového tkaniva je ďalším rizikovým faktorom.

Vznik rakoviny prsníka podporuje aj strava bohatá na tuky, užívanie tabaku a alkoholu a aj dlhodobé užívanie ženských pohlavných hormónov estrogénov. Naproti tomu užívanie antikoncepčných piluliek pravdepodobne riziko rakoviny nezvyšuje.

Mnohé nádory prsníkov sa rozvinú bez akýchkoľvek symptómov. Vo väčšine prípadov je však najčastejším prejavom nebolestivá hrčka, ktorú si zvyčajne žena sama nahmatá alebo ju zistí lekár pri vyšetrovaní.

Takáto hrčka je prvým príznakom u troch štvrtín chorých žien. Preto je veľmi dôležité, aby ženy poznali vzhľad, tvar a štruktúru svojich prsníkov a dokázali čo najrýchlejšie zistiť na prsníkoch akúkoľvek zmenu!

Vo vyššom veku

Riziko vzniku karcinómu prsníka stúpa s vekom, pod 30 rokov je výskyt 0,8 percenta, medzi 30. a 40. rokom života ochorie 6 percent žien. Najčastejšie sa vyskytuje u žien po menopauze, vrchol výskytu je približne vo veku 64 rokov.

Karcinóm prsníka sa vyskytuje 100-krát častejšie u žien ako u mužov. Vysoké ženy majú vyššie riziko karcinómu prsníka ako nízke. Pravdepodobne to súvisí s výživou v detstve a so skorým nástupom menštruácie.

V jednej štúdii ženy, ktoré mali viac ako 175 cm, mali o 20 percent vyššie riziko vzniku karcinómu ako tie, ktoré mali výšku do 160 cm. Hmotnosť ako rizikový faktor závisí od veku ženy.

U obéznych žien po menopauze sa riziko karcinómu prsníka zvyšuje. Príčinou je veľký objem tukového tkaniva, v ktorom sa tvorí estrogén. Toto riziko je zaznamenané už u žien, ktoré s nástupom menopauzy priberú 10 kg v porovnaní s tými, ktoré si udržia rovnakú hmotnosť.

U žien pred menopauzou je situácia odlišná. Ženy s vysokou hmotnosťou majú vtedy nižšie riziko vzniku karcinómu než tie štíhle. Často v dôsledku anovulačných cyklov a polycystických vaječníkov, ktoré viac trápia obézne ženy.

Zvýšené množstvo estrogénov je tiež spoluzodpovedné za zvýšené riziko karcinómu prsníka. Oneskorenie nástupu menštruácie o každý 1 rok znižuje riziko o 5 percent a každý rok oddialenia menopauzy zvyšuje riziko o 5 percent. Za skorý nástup menštruácie sa považuje vek menej ako 13 rokov.

Pôrod znižuje riziko karcinómu prsníka. Tento efekt je významnejší, ak je prvorodička vo veku 20 rokov, keď riziko klesá o 20 percent . Vo veku 25 rokov klesá o 10 percent. Ak žena rodí po 35. roku alebo nemá deti, jej riziko vzniku karcinómu stúpa o 5 percent.

Ochranný efekt pôrodu trvá 10 rokov po narodení dieťaťa. Dojčenie znižuje riziko karcinómu prsníka, ak trvá dlhšie ako rok.

Skríningová mamografia dokáže zachytiť aj malé nálezy okolo 5 milimetrov.
Skríningová mamografia dokáže zachytiť aj malé nálezy okolo 5 milimetrov.
Zdroj: Shutterstock

Vyšetrujte si prsia

Napriek tomu, že podľa prieskumov vedia o možnosti samovyšetrenia prsníkov až tri štvrtiny žien, vykonáva si ho len 10 percent žien.

Jeho hlavným cieľom je pritom práve prevencia obávanej choroby a snaha odhaliť včas prípadné problémy alebo zmeny. Často ich totiž ženy odhalia samy, keďže svoje prsia poznajú a môžu si ich pravidelne kontrolovať.

Hrčky či iné abnormality v prsníku môžu byť nezhubné (benígne) alebo zhubné, teda rakovinové (malígne). Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina.

Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov.

Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie ako ostatné tkanivo prsníka. Pokiaľ žena pri samovyšetrení prsníkov nájde čokoľvek, čo ju znepokojí, mala by čo najskôr navštíviť gynekológa. Samovyšetrenie odborníci odporúčajú od dvadsiatich rokov.

Na začiatku sa robí každé tri mesiace, po tridsiatom roku života každý mesiac, najlepšie 3. či 4. deň po skončení menštruácie bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie. Pri samovyšetrení existujú rôzne metódy, podstatné však je, aby sa prehmatal celý prsník.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
„Sme bratia,“ povedal novozvolený pápež František svojmu predchodcovi Benediktovi, keď mu v kaplnke núkal čestné miesto pred oltárom.

Nevídané! Po 600 rokoch máme dvoch žijúcich pápežov. Aká je pravda o ich vzťahu?

BYT P. PELLEGINIHO

Bývanie za milióny! Ktoré celebrity žijú na najlepších adresách? Koľko utratili za luxus?

Koncertovanie je pre bukasákov relax. Zľava Branislav Dugovič, Milan Seagal Šimkovič, Milan Konfráter, Imrich Dugovič.

Naturálne originálni: Bukasový masív šíri nákazlivý optimizmus a dobrú náladu

Hasiči momentálne zasahujú pri požiari bytového domu 6. decembra 2019 v Prešove, kde došlo k výbuchu plynu. Ako TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) 25 hasičov bolo vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu.

Výbuch plynu v prešovskej bytovke: Z 11. poschodia vyskočil horiaci muž, budove hrozil kolaps

Toto sú najčastejšie mená novorodencov na Slovensku v roku 2019.

TOP mená roka 2019: Tieto dávali rodičia novorodencom na Slovensku najčastejšie

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia