Pravdepodobne ide o absolútne najčastejšie novoročné predsavzatie. „Prestanem sa prejedať, vynechám cukor a múku, začnem sa viac hýbať, schudnem. Konečne!“ S posledným dojedeným vanilkovým rožkom a finálnou sumarizáciou vianočne nadobudnutých kilogramov sa vrháme odtučňovacím smerom často nekompromisne a tvrdohlavo. A to býva práve ten najčastejší problém.

Máločo lezie ľuďom na mozog toľko ako predstava ideálnej hmotnosti a posadnutosť čo najviac sa tejto pofidérnej hodnote priblížiť. „Tučnota je démonom našej spoločnosti,“ hovorí profesor Carl Lavie, celoživotný bojovník proti extrémnej tučnote, ktorý nedávno vydal knižku s názvom Paradox obezity. „Lenže naše posledné výskumy dokazujú, že tuk vždy diablom nie je. Tým skutočným nepriateľom sú skôr diéty spôsobujúce hmotnostné výkyvy.“

Svetovo uznávaný odborník zároveň poukazuje na zaujímavý fakt: „Ľudia s takzvanou normálnou hmotnosťou, teda štíhli, mávajú oveľa horšiu prognózu ako tí, ktorí sa pohybujú v rozsahu nadváhy či miernej obezity. Či už ide o zdravotné ukazovatele, boj s chorobami, či priebeh rekonvalescencie. Veľká odborná analýza takmer na troch miliónoch ľudí, ktorej výsledky už máme k dispozícii, dokazuje, že najvyššieho veku sa dožívajú ľudia s BMI 25 až 30. Ak chce niekto s nadváhou či miernou obezitou chudnúť, aby sa zbavil pneumatiky na bruchu a mohol pre svoj lepší pocit nosiť priliehavé oblečenie, má to nejaký význam. Ak chce rovnaký človek chudnúť preto, aby bol zdravší, význam to nemá.“

Keď kilá pomáhajú

Dnes sa už vie aj to, že napríklad sklon k priberaniu vo vyššom veku má nepopierateľnú logiku a význam. Priberanie je žiaduce, pretože v niektorých prípadoch tuk môže mať ochrannú funkciu. Zvlášť prospešný by mal byť v tomto smere tuk uložený na bokoch a zadku, prípadne na pažiach, zatiaľ čo nebezpečný je nadbytočný viscerálny tuk uložený hlboko v brušnej dutine a orgánoch.

Nahradiť napríklad len jedno nezdravé jedlo denne zeleninovým šalátom je podľa odborníkov oveľa účinnejšie ako radikálna krátkodobá diéta.
Zdroj: Shutterstock

Časopis Journal of the American Medical Association zverejnil text zhŕňajúci poznatky o nebezpečenstve nadváhy, v ktorom sa okrem iného uvádza: „Mierna nadváha pomáha ľuďom lepšie sa zotaviť po chirurgickom zákroku. Ľudia s BMI 30 aj o niečo viac, ktorí sú dnes bežne považovaní za tučných, umierajú na septický šok či astmatický záchvat menej často ako ľudia s normálnou hmotnosťou. Menším rizikom je pre nich aj zápal pľúc. Nadváha síce zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia na cukrovku či chorobu obličiek, nie však na rakovinu a srdcové choroby, ako vyplýva z mnohých analýz. Bolo dokázané, že pokiaľ človek nemá nadváhu vyššiu ako 20 percent, býva proti chorobám odolnejší než štíhly človek.“

Vo všeobecnom povedomí je rozšírená predstava, že tlstí ľudia sú šťastnejší a veselší než chudí. O tom by sa zrejme dalo polemizovať, najmä vzhľadom na to, že žijeme v dobe kultu štíhlosti, ľudia s obezitou bývajú v mnohých smeroch diskriminovaní a zúfalí z toho, že do všetkých strán presahujú ideál krásy, takže k veselosti si musia pomáhať užívaním antidepresív. Isté je jedno: od určitého stupňa je obezita jednoznačne škodlivá a zbaviť sa pár kilogramov navyše je už len pre lepší pocit. Zásadnú otázku však v tejto skutočnosti predstavuje spôsob, ako sa ich zbaviť.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia