Prečo pribúda mužov s rakovinou prostaty? Ako získať najnovšiu liečbu onkologických ochorení? A čo by vás presvedčilo, aby ste neodkladali urologickú prehliadku? Dozviete sa v rozhovore s urológom MUDr. Romanom Sokolom, PhD., MPH, z Trenčína.

V zachytávaní pacientov s rakovinou prostaty máte vysokú úspešnosť. Čo robíte inak?

Disponujeme veľkým počtom nových a moderných prístrojov, najviac som hrdý na naše USG, ktoré sú top medzi USG vôbec, napríklad prístroj BK 3000 je úplne prvý na Slovensku a slúži na včasnú diagnostiku rakoviny prostaty. Pomocou neho vykonávame fúzne biopsie prostaty. Ide o unikátnu metódu, pri ktorej zlúčime obraz magnetickej rezonancie a ultrasonografie. Dokážeme odobrať vzorky aj z tých najmenších ložísk v prostate. V diagnostike rakoviny prostaty sme naozaj lídrom na Slovensku. Neodmysliteľnou súčasťou diagnostiky ochorení prostaty je napríklad urodynamika a uroflowmetria. K dispozícii máme niekoľko flexibilných cystoskopov. Ide o prístroje na diagnostiku nádorov močového mechúra. Pracujeme aj so špeciálnymi prístrojmi na diagnostiku neplodnosti, naša počítačová analýza ejakulátu je najpresnejšia, aká vôbec môže byť. Navyše je doplnená o oxidačný stres spermií.

Ako sa hlási

Rakovina prostaty vás môže potrápiť takto:

 

  • problémy s močením,
  • slabší prúd moču,
  • krv v ejakuláte,
  • bolestivá ejakulácia,
  • tupá bolesť,
  • nepohodlie v panvovej oblasti,
  • bolesť kostí v krížoch alebo v bedrách,
  • rektilná dysfunkcia,
  • chudnutie,
  • strata chuti do jedla.

Na vašom webe je informácia, že momentálne máte veľké množstvo pacientov. Aké problémy ich k vám obyčajne privádzajú?

Najčastejšie ochorenia, s ktorými sa stretávame, sú nezhubné ochorenia prostaty, zápalové ochorenia mechúra, prostaty a obličiek, u detí sú to problémy s penisom alebo so semenníkmi, v poslednom období však veľmi výrazne pribúda pacientov s onkologickými ochoreniami. Najčastejšie je to rakovina prostaty. Výrazne sa totiž zlepšila diagnostika tohto ochorenia, preto ju u mnohých mužov zachytíme vo včasnom štádiu, teda v stave, keď ich vieme vyliečiť.

Takže už sa muži toľko nehanbia a prichádzajú včas?

Podľa mňa sa hanbia menej. V poslednom čase sa vďaka osvete a neustálemu pripomínaniu zo strany poisťovní, spoločnosti aj lekárov počet prevencií výrazne zvýšil. Platí pravidlo, že vzdelanejší muži chodia na preventívne prehliadky častejšie a pravidelnejšie. Pomer pacientov s ťažším štádiom ochorenia sa oproti ľahšiemu pri rakovine prostaty výrazne zmenil v prospech ľahších štádií. Pri rakovine močového mechúra je to podobne a pri rakovine obličiek tiež, zlepšená a skorá diagnostika zvyšuje šance pacientov na uzdravenie.

Rakovina prostaty sa dá zistiť z odberu krvi.
Zdroj: Shutterstock

Čo všetko dokážete na preventívnej prehliadke zachytiť?

Pri preventívnej prehliadke na urológii dokážeme odhaliť mnohé ochorenia od problémov s kameňmi cez intímnu sféru až po nádorové ochorenia. Je vhodné poznamenať, že preventívna prehliadka nebolí, jediné, čo môže byť trochu nepríjemné, je odber krvi a vyšetrenie cez konečník.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia