Je ľahké podceňovať náš mozog a často obviňovať zo slabej koncentrácie, alebo zlej pamäte starnutie. Veda však dokazuje, že správnymi cvičeniami je možné, aby náš mozog rástol, menil sa a reštrukturalizoval v každom veku. Na dosiahnutie pozitívnych fyzických zmien postačí iba osem týždňov.

Opakovaním určitých cvičení môžeme skutočne zmeniť štruktúru nášho mozgu. Vieme znásobiť počet neurónov, vytvoriť nové dráhy a zväčšiť sivú hmotu. To môže viesť k bystrejšiemu mysleniu, lepšej pamäti a dokonca k väčšiemu šťastiu. A najlepšie na tom je, že na tieto zmeny nie je nikdy neskoro. V skutočnosti máme túto plasticitu k dispozícii až do deväťdesiatky. Takže dobrá správa je, že nikdy nie sme príliš starí na zmenu.

Cvičenie

Chcete sa cítiť pokojnejší, bystrejší a šťastnejší? Vec, ktorá najviac ovplyvňuje náš mozog, je množstvo každodenného fyzického pohybu. Čím sme fyzicky aktívnejší, tým viac stimulujeme prietok krvi a kyslíka do mozgu. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú aj vyššie hladiny dopamínu a serotonínu v obehu. To môže pomôcť rozšíriť ich schopnosť prežívať radosť a pocity pokoja a spokojnosti.

Fyzická aktivita tiež zabraňuje zmenšovaniu mozgu. S pribúdajúcim vekom nám začína odumierať viac mozgových buniek a ľudia, ktorí pravidelne cvičia, môžu spomaliť úbytok neurónov, čím si udržia mozgové bunky dlhšie v lepšom stave.

Diskusia