Zdravie

Pozrite sa, v ktorých prípadoch a čo vám poisťovňa uhradí pri kúpeľnej liečbe

PR článok
PR článok
3.7. 2020 10:01
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Union
Zdravie

Pozrite sa, v ktorých prípadoch a čo vám poisťovňa uhradí pri kúpeľnej liečbe

PR článok
PR článok
3.7. 2020 10:01
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Union

Zamýšľate sa nad kúpeľnou liečbou formou pn alebo dovolenky? Pozrite sa spolu s nami, kedy na ňu máte zo zákona nárok aj s preplatením čiastočných alebo plných výdavkov od poisťovne.

Zamýšľate sa nad kúpeľnou liečbou formou pn alebo dovolenky? Pozrite sa spolu s nami, kedy na ňu máte zo zákona nárok aj s preplatením čiastočných alebo plných výdavkov od poisťovne.

Kúpeľnú starostlivosť na základe stanovenej diagnózy rozdeľuje Indikačný zoznam na skupinu A a skupinu B, podľa závažnosti ochorenia. Či už sa vaša kúpeľná liečba týka pohybového ústrojenstva, nervových, onkologických chorôb alebo pooperačných stavov, nemusí byť jej zaradenie vždy také jednoznačné.

Charakteristika kúpeľnej liečby
Kúpeľná liečba je následná - doplnková liečba. V žiadnom prípade nenahrádza ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Kúpele sú pre pravidelne sledovaných pacientov, prípadne tých po operácii.

Postup pri kúpeľnej liečbe

1. Liečbu v kúpeľoch navrhuje ošetrujúci lekár.
2. Naštudujte si, do akej skupiny v rámci stanovenej diagnózy patríte. Od toho sa bude odvíjať aj výška príspevku od poisťovne.
3. Existuje zoznam prekážok s názvom Všeobecné kontraindikácie, pri ktorých kúpeľnú liečbu nemôžete absolvovať.
4. Pred zahájením takejto liečby si nezabudnite skontrolovať, či má vaša zdravotná poisťovňa uzavretú platnú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
5. Kompletne vyplnený Návrh na kúpeľnú starostlivosť i s potrebnými prílohami zašlite do poisťovne najneskôr 6 týždňov pred uplynutím doby platnosti indikácie.
6. Do 30 dní vám príde oznámenie o schválení kúpeľnej liečby s 1. a 2. dielom návrhu a prípadnými nálezmi. Súčasťou bude aj zoznam kúpeľných zariadení s kontaktnými údajmi.
7. Zo zoznamu si vyberiete to, ktoré vám bude vyhovovať, a kompletný návrh zašlete na adresu vybraného kúpeľného zariadenia..
8. Do kúpeľov si nezabudnite priniesť: predvolanie na kúpeľnú liečbu, občiansky preukaz, preukaz poistenca, potvrdenie praktického lekára o aktuálnom zdravotnom stave, lieky.

Kúpeľná liečba pri skupine A
Pri tomto type liečby máte zo zákona nárok na plnú úhradu nákladov. Od procedúr, cez ubytovanie až po stravovanie. No kúpeľom hradíte symbolickú sumu 1,70 eur na deň za stravovanie a pobyt na lôžku. Aj od tohto poplatku však môžete byť takmer oslobodení v prípade, ak ste v stave hmotnej núdze alebo nositeľom ocenenia striebornej, zlatej alebo diamantovej Jánskeho plakety. Platíte len prvé tri dni pobytu v kúpeľoch.

Kedy mám nárok na kúpeľnú liečbu typu A?
Pri indikačnej skupine A ide najmä o pooperačné stavy, alebo kúpeľnú liečbu chorôb dýchacích ciest (alergické nádchy, bronchitída), pohybového ústrojenstva (reumatoidná artritída III. a IV. stupňa, skolióza), obličiek a močových ciest (chronické zápaly), onkologických (do 24 mesiacov od skončenia), gynekologických (liečené poruchy menštruačného cyklu), či kožných chorôb (atopická dermatitída, psoriáza).

Kúpeľná liečba pri skupine B
Takúto liečbu hradí zdravotná poisťovňa na základe Zákona č. 577/2004Z.z. Čiže len čiastočne, a to konkrétne procedúry. Stravu a ubytovanie v kúpeľoch si platí poistenec sám.

Čo sa týka kúpeľnej liečby skupiny B a jej cenníka, hradíte si doplatok za stravu a ubytovanie podľa aktuálne platných cenníkov kúpeľov a daň za ubytovanie vo výške 1,70 na deň. Ak máte špeciálne požiadavky (výber konkrétnej izby, poschodia, orientácie izby, balkóna, umiestnenia izieb vedľa seba), počítajte s jednorazovým príplatkom okolo 50 eur.

Kedy mám nárok na kúpeľnú liečbu typu B?
Pri indikačnej skupine B ide o doplnkovú liečbu napríklad chorôb obehového ústrojenstva (ischemická srdcová choroba, chlopňové chyby), tráviaceho ústrojenstva (žalúdočné a dvanástnikové vredy, Crohnova choroba), nervových chorôb (Parkinsonova choroba, nervovosvalové degenerácie), chorôb pohybového ústrojenstva (reumatoidná artritída 1. a 2. štádium), ženských chorôb (sterilita, zápaly), ale tiež i tých z povolania.

Zdroje:
https://www.union.sk/kupelna-starostlivost
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/007661Pr.pdf
https://www.kupele-teplice.sk/druhy_pobytov/zdravotne_poistovne/pobyty_is_b/?gclid=Cj0KCQjwrIf3BRD1ARIsAMuugNublBkcD4ki6HqJbfiA1WtEVcI-_krqzDTKGnbkGEbP_Q-ZVxaABZoaAmjVEALw_wcB
https://www.kupele-lucky.sk/pobyty/pobyty-cez-zdravotnu-poistovnu/kupelna-liecba-v-skupine-a/

Poslať emailom
Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

MIROSLAVU DUBAJOVÚ hodnotili v dedine ako ženu s agresívnou povahou.

Bezcitné vrahyne: Dubajová vraj retardovaného exmanžela na vraždu poštárky „iba“ nahovorila

Ilustračná snímka

V španielskej kráľovskej rodine to vrie: Bývalý kráľ odchádza z vlasti

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac