Zdravie

Pozor na VIANOČNÉ ÚRAZY a zdravotné ťažkosti! Prežite sviatky radosti a pokoja v zdraví

23.12. 2022 18:00
Diskusia ()
Zdravie

Pozor na VIANOČNÉ ÚRAZY a zdravotné ťažkosti! Prežite sviatky radosti a pokoja v zdraví

23.12. 2022 18:00
Diskusia ()

Ani ľad, ani masť

Popáleniny sú skôr silvestrovská záležitosť, pritrafia sa však aj pri vianočných prípravách či zapaľovaní sviečok alebo prskaviek. Aj cez sviatky platí, že takmer polovicu prípadov popálenín tvoria deti do pätnásť rokov. Treba na ne dávať pozor aj v predvianočnom zhone.

Popálené miesto v akútnom štádiu ničím nenatierajte a nikdy naň neprikladajte ľad! Popáleninu ochladzujte vodou najmenej 10-15 minút. Studená voda je dostatočne chladná. Popáleninu prvého stupňa možno chladiť pod tečúcou vodou, druhý stupeň radšej chlaďte ponorením do nádoby s vodou.

Pozor na manipuláciu s pyrotechnikou, za takýto úraz to naozaj nestojí.
Zdroj: Shutterstock

Opatrne a čo najskôr odstráňte z poranených končatín hodinky a prstene ešte predtým, ako postihnuté miesto začne opúchať. Predmety sú zdrojom ďalšieho tepla a môžu spôsobiť „zaškrtenie“ ciev. Popáleninu prekryte sterilným obväzom alebo aspoň čistou tkaninou, najlepšie takou, ktorá nenecháva chlpy.

Myslite na to, že pri rozsiahlych popáleninách sa môže rozvinúť šok. Ide o stav ohrozujúci život a vzniká vždy, keď dochádza k vyššej strate tekutín. Nezabudnite preto na protišokové opatrenia (ticho, teplo, tíšenie bolesti, transport, tekutiny).

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia