Psoriáza je KOŽNÉ OCHORENIE, ktoré spôsobuje červené šupinaté škvrny na koži, najčastejšie na vonkajšej strane lakťov, kolien alebo na pokožke hlavy. Môže sa však objaviť kdekoľvek na tele. Okrem pokožky môže postihovať nechty a kĺby.

Psoriáza je chronické ochorenie, čo znamená, že je doživotné, ale príznaky nemusia byť vždy viditeľné. Sú obdobia, keď sa príznaky zlepšia (remisia), a obdobia, keď sa zhoršia (vzplanutie). Existujú rôzne formy psoriázy, ktoré sa odlišujú podľa miesta výskytu a ​vzhľadu ložiska. Výskyt a rozloženie psoriatických ložísk sú rôznorodé. Kým niekto má iba jedno ložisko na určitom mieste tela, iní sú postihnutí chorobou po celom tele. V 60 až 70 percentách ochorenie sprevádza svrbenie. Psoriáza nie je nákazlivá.

Keď koža praská

Najbežnejší typ psoriázy je takzvaná ložisková psoriáza. Týmto typom trpí asi 80 až 90 percent ľudí s ochorením. Ložiská – červené vystúpené, šupinaté škvrny na koži, môžu svrbieť alebo bolieť. Pokožka okolo kĺbov môže pri vážnejších formách ochorenia praskať a krvácať. Ložiská sa líšia podľa miesta výskytu, počtu i veľkosti, môžu byť tenké i hrubé. Škriabanie má za následok drobné kvapôčky krvi. Ložiská sa často nachádzajú na vonkajšej strane horných a dolných končatín, hlavne na oboch lakťoch alebo kolenách.

Postihnutá však môže byť ktorákoľvek časť tela. Ložiská psoriázy môžu mať určitý tvar a sú vždy presne ohraničené. Môžu sa tvoriť len na pokožke hlavy alebo vlasovej linke, vtedy hovoríme o psoriáze pokožky hlavy. Niektorých ľudí ložiská môžu veľmi svrbieť, iným spôsobujú len menšie ťažkosti. Vlasy v oblasti, kde sa psoriáza vyskytuje, môžu byť tenké a slabé, ale zvyčajne dorastú, keď sa príznaky psoriázy zlepšia. Asi polovica ľudí so psoriázou má aj psoriázu nechtov. Ochorenie nechty vysušuje, stávajú sa drobivými, vznikajú na nich ryhy alebo prehĺbeniny. V niektorých závažných prípadoch sa môžu oddeliť od nechtového lôžka alebo sa rozpadnúť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia