Vieme, čo vám pomôže, ak sa na druhý deň po párty či po oslave budete cítiť biedne.

Prvá pomoc proti všetkým zlým pocitom pri opici je napiť sa. Samozrejme, nie toho istého, čo ste pili večer. Klin sa síce klinom vybíja, ale ak si hneď zrána šupnete jeden či dva „vyrovnávacie“ poháriky, veľmi ľahko sa vrátite k opitosti, ktorú už máte za sebou. Navyše, stav zlepšenia je veľmi klamný a naozaj len dočasný. V hlave vám treští, v ústach máte púšť, žalúdok vám pláva na vode. Každý ostrejší zvuk a svetlo sa vám zarezávajú rovno do lebky. Skrátka, máte opicu ako vyšitú.

 

Oslavovať s alkoholom môže byť príjemné, ale treba si uvedomiť, že je to droga. Alkohol je neurotoxín, ktorý poškodzuje nervové bunky a navyše výrazne dehydruje. Pri konzumácii nápoja obsahujúceho etanol totiž v mozgu dochádza k zastaveniu produkcie antidiuretického hormónu vazopresínu. Obličky začnú viac vylučovať vodu a spolu s ňou cenné minerály. Ak to s alkoholom preženiete, jeho odbúravanie z tela sa nezaobíde bez nepríjemných príznakov. Aj preto je prvou pomocou čistá voda. Samozrejme, pomaly a v rozumných množstvách.

Už štyri poháriky tvrdého alkoholu vás pripravia o liter tekutín. Nemôžete však do seba naliať veľa vody naraz, pretože podráždený žalúdok by zareagoval vracaním. Pite po malých dúškoch. Okrem „zavlaženia“ zvnútra musíte telu dodať aj potrebné minerály. Po opitosti máte v tele veľmi málo draslíka, sodíka, chýba vám horčík aj vápnik. Dobrou voľbou je minerálka, ktorá vám ich dodá, vyberajte si však jemne sýtené vody, ktoré pomôžu žalúdku tráviť a nezaťažia ho bublinami. Ak navyše pociťujete žalúdočnú kyselinu, vyberte si zásaditú minerálku, ktorá obsahuje aj potrebné množstvo soli.

Dodajte cukor

Poriadna šálka kávy a ružová tabletka proti búrke v hlave? Zlý nápad. V káve je síce povzbudzujúci kofeín, ale pôsobí diureticky, čím ešte viac prehĺbi dehydratáciu s bolesťami hlavy a so suchosťou slizníc. Keď vám niekto ponúka ako prvú pomoc šumivý multivitamín a nie je vám príliš zle, pokojne si ho dajte. Ak ich dokážete vypiť, pomôžu aj rehydratačné nápoje. Sú plné minerálov a dodávajú telu potrebné cukry. Tabletky proti bolesti hlavy môžu byť krokom vedľa.

Aspirín a protizápalové medikamenty vám síce uľavia od bolesti svalov a hlavy, no dráždia žalúdok a to nemusíte zvládnuť. Ako zdroj soli a vitamínov poslúžia aj iónový nápoj, nealkoholické pivo alebo napríklad posolené paradajky, ktoré spolu s kvasom s obľubou využívajú ako prvú pomoc Rusi. Paradajky majú vysoký obsah vitamínu C. Takisto obsahujú glutatión – antioxidant, ktorý zmierňuje nepriaznivé účinky alkoholu na organizmus. Rovnako dôležité, ako doplniť tekutiny, je dať telu potrebné živiny.

Po prehýrenej noci vám chýba najmä cukor. Jeho hladina v tele je nízka, pretože počas spánku pečeň metabolizovala najmä alkohol a bunky majú málo energie na správne fungovanie. Ste unavený, točí sa vám hlava, trasú sa ruky. Máte pocit, že odpadnete. Potrebujete cukor, ktorý sa vstrebe postupne, ale zaúčinkuje rýchlo. Osvedčená je najmä fruktóza. Skúste ovocný džús či jablko, ktoré vám navyše rozhýbe trávenie. Ideálnym zdrojom cukru je med, ktorý obsahuje práve fruktózu. Nezabúdajte ani na banány, ktoré sú ľahko stráviteľné a obsahujú aj potrebný draslík.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia