Zdravie

Pokožke dáva suché a horúce počasie zabrať: Viete, ako si ju po lete oživíte?

20.9. 2019 10:10
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Pokožke dáva suché a horúce počasie zabrať: Viete, ako si ju po lete oživíte?

20.9. 2019 10:10
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Pigmentové fľaky, vysušené miesta a popraskané päty i pery. Leto je síce krásne a nabíja nás energiou, no pre pokožku je slnenie, kúpanie v bazénoch či chodenie po horách náročné.

S prichádzajúcou jeseňou sa o pokožku treba začať starať inak než v lete. Výhodou možno je, že pri líčení už nepotrebujeme vodoodolné prípravky, no na našej tvári i tele leto napáchalo škody, ktoré treba napraviť.

Slnečné lúče dokážu posiať našu kožu pigmentovými fľakmi. Práve v tomto období treba preto zájsť k dermatológovi, ktorý skontroluje aj znamienka vystavené počas leta slnku a zhodnotí stav kože. Za vznik pigmentových škvŕn môže najmä genetika.

V našich zemepisných šírkach postihujú tieto hnedé fľaky takmer 90 percent ľudí najmä nad 50 rokov. Ich vzniku sa však dá predchádzať. Hlavným dôvodom vzniku pigmentových škvŕn je nadmerné vystavovanie pokožky slnku bez dostatočnej ochrany. Tvoria sa preto nielen na tvári, ale na všetkých miestach tela, ktoré nie sú ukryté pred slnečnými lúčmi. Na ramenách, dekolte či predlaktiach.

Kožné bunky melanocyty reagujú na slnečné svetlo zvýšenou produkciou kožného farbiva melanínu – a fľaky sú na svete. Pre ženy, ktoré trpia pigmentovými škvrnami, by malo byť tabu opaľovanie bez klobúka a ochranného krému. Tmavé fľaky sú vlastne zhluky melanínu, kožného farbiva, ktoré sa vytvára ako reakcia na slnečné žiarenie.

Antibiotiká i voňavky

Zlá je aj kombinácia slnka s niektorými parfumami a kolínskymi vodami. Éterické oleje obsiahnuté vo voňavkách v kombinácii so slnkom môžu spôsobiť nadmernú produkciu melanínu.

Citlivosť kože na slnečné žiarenie zvyšujú aj niektoré lieky – antibiotiká ako tetracyklíny či ciprofloxacín, ale napríklad aj výťažok z ľubovníka bodkovaného. Tieto lieky a výživové doplnky sú fotosenzitívne a o pobyte na slnku sa treba poradiť s lekárom, prípadne sa zdržiavať iba v tieni.

Veľa žien vie, ako so sfarbením ich pokožky na tvári dokáže „zamávať“ tehotenstvo, prípadne užívanie antikoncepcie. S hormonálnymi zmenami súvisí zvýšená hladina estrogénu, čo prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek.

Príčinou vzniku hnedých škvŕn môžu byť aj invazívne kozmetické zákroky, najmä ak koža po nich nie je dostatočne chránená pred slnkom. Práve jeseň je ideálnym obdobím aj na drobné zákroky, ako sú odstránenie znamienok, pigmentových škvŕn, rozšírených cievok, či laserové zákroky na odstránenie rôznych výrastkov. Väčšina z nich si totiž vyžaduje niekoľkotýždňový zákaz slnenia.

Navštívte dermatológa. Prezrie vám znamienka a zhodnotí stav kože.
Navštívte dermatológa. Prezrie vám znamienka a zhodnotí stav kože.
Zdroj: Shutterstock
Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac