Nesvieťte v noci

Určite nie ste výnimka, ak si na noc nezhasínate nočnú lampu. Aj jej svetlo však môže mať negatívny vplyv na zrak a lepšie je spať potme. Ak si zastriete záves v spálni, dokážete spať aj cez deň alebo sa prebudíte neskôr ako obvykle. Vedecké pozorovania hovoria, že hĺbka spánku súvisí s intenzitou tmy alebo svetla v miestnosti. Čím menej svetla, tým hlbší a účinnejší spánok. No svetlo v noci môže oku skutočne uškodiť.

Existujú teórie, že práve nadmerné svietenie neskoro do noci a neúplná tma v noci, takzvaný svetelný šum, spôsobujú nedostatočnú metabolickú regeneráciu vnútorných štruktúr oka a možný vznik vekom podmieneného degeneratívneho ochorenia makuly oka. Vážnym dôsledkom dlhodobého fungovania pri umelom osvetlení je aj syndróm suchého oka, ktorý sa stáva civilizačným ochorením. Klimatizácia, vykurovanie, prašné prostredie, celodenná práca s počítačom, zlé osvetlenie – to všetko prispieva k poruche slzného filmu.

Ak celý deň pracujete s počítačom, robte si každú hodinu aspoň desaťminútovú prestávku, pozerajte do diaľky, do blízka, nepozerajte aspoň pár minút na monitor. Umelé slzy môžete kvapkať opakovane aj päťkrát za hodinu. Vhodné sú najmä tie, ktoré majú nízky obsah konzervačných látok. Dostupné sú aj zvlhčujúce gély, ktoré majú dlhšie trvajúci efekt. Používajte zvlhčovače vzduchu, umiestnite si do miestnosti, kde pracujete, izbové rastliny, ktoré okolitý vzduch zvlhčia. Syndróm suchého oka môžu zhoršovať aj niektoré celkové ochorenia, napríklad reumatické či hormonálne, a užívanie niektorých liekov, napríklad antidepresív či hormonálnej antikoncepcie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Ministerstvo spravodlivosti SR zavádza na súdoch nový projekt. Postavený je hlavne na dohode. Na snímke štátny tajomník MICHAL LUCIAK

Všetko pre deti: Budeme mať na slovenských súdoch obývačky?

Osemročná Barborka Vargová ovláda ryžovaciu panvicu majstrovsky.

Pravá Kollárova zlatokopka: Naše hory boli najvýdatnejšou zásobárňou zlata v Európe

Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia