Zdravie

Pásomnice, hlísty, mrle si môžeme chovať v črevách dlhé roky. Čo je najlepší zabijak parazitov?

PR článok
PR článok
13.4. 2021 17:32
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
Zdravie

Pásomnice, hlísty, mrle si môžeme chovať v črevách dlhé roky. Čo je najlepší zabijak parazitov?

PR článok
PR článok
13.4. 2021 17:32
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

Podľa štatistík sa 9 z 10 ľudí aspoň raz za život stretne s nejakým parazitom. Máme na mysli črevné parazity, ktoré majú schopnosť dostať sa z vonkajšieho prostredia do nášho gastrointestinálneho traktu a spôsobiť tam poriadne veľa nepríjemností.

Pásomnice, hlísty, svalovce aj mrle
Ak si myslíte, že pásomnica, hlísty alebo mrle sú záležitosťou detí, mýlite sa. Ide o parazity, ktoré môžu kolonizovať črevá aj dospelých a spôsobia komplikácie v celom tele.

K najčastejšie sa vyskytujúcim patria tieto:

Pásomnica
Zrejme najznámejším parazitom sú pásomnice. Jedna pásomnica môže dorásť do dĺžky až 9 metrov, vajíčka sa usadia v tenkom čreve a vyvinú sa v horizonte do 3 mesiacov. Z pásomnice sa uvoľňujú posledné články tela naplnené vajíčkami a cez sliznicu sa môžu dostať aj do krvi. Najčastejšie sa infikujete surovým alebo tepelne neupraveným mäsom.

Hlísta
Hlísty, čiže škrkavky, patria k veľmi známym parazitom. Najčastejšie sa človek nakazí konzumáciou potravín, napríklad ovocia a zeleniny, ktoré na povrchu obsahujú nalepené vajíčka hlíst. Za jeden deň je parazit schopný naklásť aj cez 300 tisíc vajíčok a rozšíriť sa môže do celého tela. Z organizmu parazit odoberá dôležité živiny.

Svalovec špirálový
Ide o veľmi nebezpečného parazita spôsobujúceho ochorenie trichinelóza. Najčastejším zdrojom nákazy je nedostatočne tepelne upravené mäso, najmä ak ide o bravčové mäso. Parazit dosahuje dĺžku do 4 mm. Nákaza týmto parazitom je obzvlášť nebezpečná, okrem čriev sa môže cez krvný obeh dostať aj do svalov a iných orgánov.

Mrla detská
Mrle sú parazity, ktoré najčastejšie okupujú hrubé črevo. Bývajú dlhé obvykle do 1 cm a ich vajíčka sa ukladajú v oblasti konečníka. Práve jeho svrbenie je typickým poznávacím znamením, že máte mrle. Infekcia pochádza najčastejšie z neumytých rúk alebo z nedostatočne umytej zeleniny. Môžu sa nachádzať aj v oblečení.

Rizikové faktory a možnosti infekcie
Štandardne najčastejšou cestou pre vznik infekcie spomínanými parazitmi sú potraviny. Najviac rizikové je mäso, prakticky bez výnimky. Osobitne treba spomenúť bravčové mäso a mäso rýb, v tom druhom prípade hlavne vtedy, ak je surové. Rizikové je však aj to, ktoré je síce pečené alebo varené, ale táto úprava nebola dostatočne dlhá.

Okrem mäsa sú problémovým faktorom aj ovocie a zelenina. V ich prípade dochádza k infekcii najčastejšie vtedy, ak nie sú na povrchu dostatočne umyté.

Špeciálne u detí dochádza k parazitárnej infekcii vplyvom nedostatočnej úrovne hygieny. V kolektívoch je rizikovou aktivitou chytanie si tváre a oblizovanie častí tela, takýmto spôsobom sa môže dieťa nakaziť pomerne rýchlo. Deti si môžu priniesť parazitov aj do postele alebo šatstva, prípadne sa im dostanú pod nechty.

Vedeli ste, že …

… ak obľubujete sushi, je mimoriadne pravdepodobné, že už parazity vo svojom tele máte, nakoľko stačí len 1 cm2 surového mäsa a okamžite konzumujete cez 4 tisíc vajíčok parazitov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty ImagesPríznaky, že vo vašom tele máte návštevníka
Každý z parazitov má svoje individuálne prejavy, no mnoho z nich je veľmi podobných. Dôvodom je, že infekcia prebieha primárne v tráviace sústave a v črevách, s čím súvisia aj najčastejšie symptómy a ťažkosti, najmä rôzne poruchy trávenia.

Ako rozoznať, že v tele môžete mať parazity?

• tráviace ťažkosti, napríklad hnačka alebo zápcha, pocity nafúknutia, nevoľnosť a kŕče v bruchu
• z celkových príznakov sú najčastejšie nespavosť, únava, bolesti kĺbov a problémy s dýchaním
• objaviť sa môže permanentný pocit hladu
• na pokožke sa vytvárajú vyrážky, ekzém, žihľavka alebo iné väčšie podráždenie
• počas spánku možno pozorovať škrípanie zubami
• dochádza k zníženiu imunity a príliš častým infekciám a zápalom
• u niektorých ľudí môže byť parazitárna infekcia príčinou zvýšenej teploty
• typickým prejavom je anémia, čiže nedostatok železa v krvi a s tým spojené prejavy na pokožke

Antiparazitiká z lekárne
Ako sa parazitov zbaviť? Prvou možnosťou je využiť špeciálne prípravky, ktoré si viete kúpiť v lekárni. Ide o doplnky stravy dostupné voľne bez lekárskeho predpisu aj o špecializované lieky. Sú určené pre očistu tela a tráviacej sústavy od parazitov a pre nastolenie rovnováhy v črevách a to na podklade čo najviac prirodzeného pôsobenia.

Ich jednoznačným plusom je zloženie, ktoré pozostáva z extraktov a výťažkov overených prírodných látok. Často sa tu využívajú orešák kráľovský alebo koreň omanu, ktoré majú prečisťujúce a antiparazitné vplyvy, prípadne extrakt koreňa kurkumy.

Na doplnenie účinku týchto prípravkov bývajú v zložení obsiahnuté aj minerály a stopové prvky s pozitívnym vplyvom na trávenie, napríklad selén, jód a horčík.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty ImagesBylinky a čaje proti parazitom
Ako sa zbaviť parazitov bez toho, aby ste museli chodiť do lekárne? Tu ponúka odpoveď samotná príroda cez viaceré overené bylinky a liečivé rastliny. Hotový zabijak parazitov je napríklad orech, konkrétne škrupina z vlašského orechu. Pravidelná a častá konzumácia takýchto škrupín má aj antibakteriálne a antivírusové účinky.

Ak ide o bylinky a koreniny, stavte na tieto:

• palina pravá, ktorá pomáha aj celkovo na tráviace problémy a ťažkosti, čaj z nej pomáha aj na žlčník
• zázvor, nazývaný aj ďumbier, ktorého koreň obsahuje látky prospešné aj na srdce, cievy a normalizáciu cholesterolu
• oregano, ktoré má použitie ako korenina v kuchyni aj ako prostriedok proti kŕčom a zápalom v tráviacej sústave
• klinček, ktorý viete použiť do čajov aj vareného vína a okrem antiparazitického má aj protizápalový vplyv
• kurkuma, bylinka so stáročiami skúseností na podporu imunity, proti zápalom a prečistenie tráviaceho traktu
• kajenské korenie, ktoré je známe nielen svojou štipľavosťou, ale tiež na podporu trávenia a detoxikáciu
• muškátový orech pomáhajúci na žalúdočné vredy, poruchy trávenia a tiež na očistu čriev od parazitov

Zmena jedálnička na prevenciu aj očistu
Skvelým prirodzeným spôsobom, ako očistiť svoje telo, je aj celková zmena jedálnička. Tá pomáha tak na prevenciu, ako aj na aktuálne problémy s parazitmi.

V prvom rade treba obmedziť všetky rizikové suroviny a potraviny. Sem patria mäso, ryby, mliečne výrobky, sladkosti a polotovary. Zbaviť sa treba všetkých ťažkých jedál, ktoré môžu byť rizikové ako zdroj nákazy, prípadne vo zvýšenej miere zaťažujú tráviaci systém. Mnoho z nich môže slúžiť aj ako potrava pre črevného parazita vo vašom vnútri.

Druhou a ešte dôležitejšou zmenou jedálnička je pridanie tých surovín, ktoré vám môžu pomôcť. Okrem už spomínaných orechov a bylinných čajov ide najmä o zeleninu a ovocie. Pred konzumáciou však venujte dostatok času ich dôkladnému umytiu.

Proti parazitom účinkuje veľmi dobre cesnak, či už surový a podrvený alebo aj ako čaj. Popri orechoch sa osvedčili aj tekvicové semiačka. Zo zeleniny majú priaznivý vplyv aj nastrúhaná mrkva, uhorka, cibuľa a zeler. Do jedál pridávajte tiež viac mäty, tymiána a používajte oreganový olej. Z ovocia sú najlepšie grep a citrón, pokojne aj v čaji.

Poslať emailom
Celebrity, ktoré požiadali mužov o ruku

Tieto ženy nečakali. Krásky šoubiznisu, ktoré požiadali muža o ruku

Populárne články
Partner Ondřej Koptík Hane pomáha s prácami okolo domu.

Gregorová žije už pol roka mimo domova: Kde našli s milencom útočisko?

Marie Motlová († 67) svoj žiaľ utápala v alkohole.

Ako zo zlého filmu: Herečku Motlovú osud poriadne potrápil

Dominika oslavovala narodeniny

Cibulková ešte v plienkach! To je zmena, na týchto fotkách ju nespoznáte!

Ilustračná snímka

Dôverný list Zázvorkovej! Mrazivé tajomstvo vyplávalo na povrch až 19 rokov po smrti Brodského

So Sionem Finau Moala-Mafim, generálnym riaditeľom tongského ministerstva turizmu.

Pandemický svetobežník: vďaka koronavírusu sa zoznámil s kráľom či premiérom v ďalekej Tonge

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.