Zdravie

Ozval sa vám žlčník? Ak jeme priveľa mastných jedál, zloženie žlče sa mení, vznikajú kamene

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
21.1. 2020 9:54
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Ozval sa vám žlčník? Ak jeme priveľa mastných jedál, zloženie žlče sa mení, vznikajú kamene

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
21.1. 2020 9:54
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Dali ste si vysmážaný rezeň, majonézový šalát, kúsok torty a zrazu je to tu. Cítite silnú bolesť pod pravým rebrom, v ústach máte horkú chuť a vraciate. Žlčník toho zvládne 
veľa, no preťažovať ho nie je dobrý nápad.

Žlčník slúži v našom tele ako rezervoár žlče, ktorá sa tvorí v pečeni. V noci sa žlčník naplní, žlč sa v ňom skoncentruje, a keď potom zjeme niečo mastné, začína sa vylučovať do čreva. Povedzme, že sme si dali dobrú prerastenú slaninku, do čreva sa zo žlčníka vylúči viac koncentrovanej žlče. Funguje to tak, že sa žlčník zmrští, vylúči časť svojho obsahu a znova sa zmrští.

Pravidelne sa to opakuje. Jednoduchý, a predsa geniálny orgán, napokon ako všetko, čo v tele máme. A na čo potrebujeme žlč? V našom tráviacom trakte sa tuky stretnú s tráviacimi šťavami, a tie sú založené najmä na vodnej báze. Takže keď sa s nimi stretne tuk, ktorý sme zjedli, nedokázali by sme ho stráviť.

Žlč veľké kusy tuku rozkladá na menšie čiastočky, s akými si už organizmus poradí, a tiež pomáha neutralizovať kyslú žalúdočnú šťavu. Žlčou sa z organizmu vylučujú aj niektoré nepotrebné látky. Ak chceme, aby náš žlčník správne fungoval, mali by sme jesť veľa vlákniny, ktorá na seba nadväzuje v tráviacom trakte toxické látky a urýchľuje peristaltiku, teda pohyb čriev.

Mali by sme sa tiež viac pohybovať a obmedziť prísun živočíšnych tukov. Keď si však nedáme povedať a jedávame veľa mastných jedál, mení sa zloženie žlče, ktorá sa koncentruje v žlčníku, ľahšie sa v ňom vytvárajú najskôr mikrokryštáliky a z nich po čase kamene.

Pekelná bolesť

Žlčníkové kamene sotva možno prirovnávať k nejakej hornine. Môžeme si ich skôr predstaviť ako blato, piesok a niekedy aj ako sadrový odliatok. Ich tvar a farba závisia aj od typu kameňa, a tých je viacero. Niekto môže mať jeden veľký kameň, iný zasa dva či tri menšie, v tomto prípade sa fantázii medze nekladú. Tvoria sa niekoľko rokov a človek o tom vôbec nemusí vedieť. Neraz sa nájdu až pri pitve.

Či budú spôsobovať bolesti, alebo nie, to je individuálne a nikto nevie, prečo jednému človeku spôsobujú ťažkosti a druhému nie. Intenzita bolestí vôbec nezávisí od veľkosti kameňa. Niekedy môžu malé kamienky spôsobiť výraznejšie ťažkosti než veľké, pretože môžu ľahšie „vycestovať“ do žlčových ciest, čím môžu byť nebezpečnejšie než tie väčšie.

Keď si dáme niečo ťažké a mastné, žlčník sa viac namáha, a keď sa pokúša vypumpovať svoj obsah do čreva, kamienok sa posunie, zakliesni sa vo výtokovej časti a znemožní žlčníku, aby sa svojho obsahu zbavil. Začína sa peklo, jedna z najhorších bolestí, ako ju mnohí opisujú: žlčníkový záchvat či žlčníková kolika.

Prudké kŕčovité bolesti pod pravým rebrovým oblúkom vyžarujúce do oblasti pod pravou lopatkou spojené s nevoľnosťou a vracaním, s pocitom „zastavenia vetrov“. Niekedy ťažkosti ustúpia spontánne, inokedy môžu pomôcť lieky, prípadne infúzie, ale je to len dočasné riešenie, ktoré nerieši príčinu ťažkostí.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia