Nohy naliate tekutinou nemusia vždy signalizovať zdravotné ťažkosti. Môže to byť aj dôsledok príliš tesného oblečenia či obuvi. Tento problém sa môže objaviť aj po veľmi slanom jedle.
Opuch je jav, pri ktorom sa hromadia tekutiny v tkanivách periférneho cievneho systému. Odborne sa opúchanie nazýva periférny edém. Opuch nôh môže byť prejavom vážnejšieho ochorenia, ale zároveň nemusí ísť o nič vážne. Opúchanie nôh a chodidiel je pomerne bežný problém. Obvykle ho skutočne spôsobí tesná obuv, priveľa soli v jedle, ktorá spôsobí, že telo zadrží vodu, a podobne. Nie každý opuch je však neškodný, aj preto treba opúchaniu nôh venovať pozornosť.
Problém nastáva vtedy, ak sa k opuchu nôh pridávajú ďalšie príznaky. Jedným z ochorení, ktoré sa prejavujú aj opuchom nôh, je chronické žilové ochorenie. Prvé štádium sprevádzajú príznaky ako pocit ťažkých nôh, pálenie, napätie, bolesť, svrbenie kože, opuchy a kŕče. Bolesť a opuchy sa počas dňa stupňujú, najhoršie sú večer.
FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...Opúchaním nôh sa môže ohlasovať aj problém s obličkami. Keď sú obličky choré alebo poškodené a neplnia správne svoju funkciu, teda nefiltrujú a nevylučujú odpadové látky z krvi, môže sa to prejaviť opuchmi. Ak človek tekutinu nevymočí, začína sa zhromažďovať v tele a spôsobuje edémy. Veľmi nebezpečným stavom je akútne zlyhanie obličiek, keď v podstate prestanú pracovať. Ťažkou diagnózou je aj poškodenie menších ciev v nich, takzvaný nefrotický syndróm, čo sa opäť prejaví opuchmi. Tie môžu byť zároveň spočiatku jediným prejavom zlyhávajúcich obličiek, preto si ich treba všímať.
Pokračovanie na ďalšej strane...