Od 1. 1. 2020 sa zmenil očkovací kalendár na Slovensku. Úpravy sa týkajú schémy povinného pravidelného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR).

Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zmenu očkovacej schémy, ktorá sa udiala novelizáciou vyhlášky MZ SR o prevencii a kontrole prenosných ochorení, vysvetľovala takto: „Naším zámerom je, aby poslednú triedu predškolských zariadení, do ktorej bude dochádzka od septembra 2020 povinná, navštevovali deti kompletne očkované dvoma dávkami očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke. Týmto krokom sa zníži riziko šírenia osýpok v detských kolektívoch a posilní sa ochrana zdravia detí.“

Zjednotení s Čechmi

Úprava očkovacej schémy vakcíny proti MMR vychádza zo zhodnotenia Imunologického prehľadu v SR realizovaného v roku 2018. Ten ukázal, že kým podiel trojročných detí s ochrannou hladinou protilátok je 97,24 %, vo vekovej skupine 5 – 9 ročných detí je to 93,46 %. Očkovaciu schému MMR vakcíny, ktorá sa v súčasnosti zavádza na Slovensku, teda podanie prvej dávky MMR vakcíny v 15 mesiacoch veku a druhej dávky v 5 rokoch života, odporúča aj Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb – prestížna vládna odborná a vedecká inštitúcia v USA.

Druhou dávkou očkovacej látky proti MMR sú už v súčasnosti očkované v 5. roku života napríklad deti z Dánska, Grécka, Írska, Spojeného kráľovstva, Španielska, Maďarska či susedného Česka. „Stratégia zaočkovania druhou dávkou vakcíny MMR bola v minulosti na Slovensku a v Česku úplne odlišná. Kým v Česku sa druhou dávkou vakcíny očkovalo už po 6 mesiacoch od prvej, teda väčšinou vo veku okolo 21 mesiacov, na Slovensku to bolo až v 11 rokoch veku. V Českej republike odborníci chceli docieliť, aby deti, ktoré sú týmito ochoreniami najviac ohrozené, mali čo najvyššiu hladinu protilátok čím skôr, aj keď na úkor ich neskoršieho poklesu vo vyššom detskom veku.

Na Slovensku zvolili prístup opätovného očkovania s pomerne veľkým odstupom, aby mali deti adekvátnu hladinu protilátok čím dlhšie. V Česku sa v roku 2018 druhá dávka presunula na päť rokov veku a teraz sa to isté deje aj na Slovensku. Kým v Česku sa rozpätie medzi dávkami očkovania zvyšovalo, na Slovensku sa znižuje a schéma bude teda napokon v oboch krajinách rovnaká,“ hovorí doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia Lekárskej fakulty Ostravskej univerzity.

Nemajú protilátky

Výsledky imunologického prehľadu z roku 2018 tiež ukázali, že najvyššiu vnímavosť na osýpky mali účastníci vo veku 35 až 39 rokov. Až takmer 19 percent z nich malo podľa rozborov negatívne protilátky. Ide teda o skupinu obyvateľstva s väčšou predispozíciou na získanie ochorenia. Odborníci to vysvetľujú tým, že ide o ľudí, u ktorých mohlo dôjsť k takzvanému „vyvanutiu imunity“, teda postupnému poklesu hladiny ochranných protilátok v organizme.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Skvelá partička. Porota bude mať v aktuálnom ročníku päť členov. Výborne si rozumejú.

Pavol Habera otvorene o SuperStar. Prihlásil by sa do súťaže vo svojich začiatkoch aj on?

Ilustračná snímka

Premiér Pellegrini skončil v nemocnici: Ruší svoj program

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Bolesť tváre znamená, že sa infekcia komplikuje.

Upchaté potrubie: Pri väčšine zápalov nosovej dutiny antibiotiká nie sú nutné

Shannen Doherty priznala posledné štádium rakoviny.

Zákerná choroba je späť! Brende z Beverlyhills je najväčšou oporou manžel a mama

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia