Jablčný ocot, pohánka, zelené paradajky, cesnakový extrakt, kapustné listy a dokonca údená slanina – tým všetkým sa Slováci pokúšajú sami liečiť kŕčové žily.

Bolesti, kŕče, nepokojné, ťažké a unavené nohy... Ak nám príliš nekomplikujú život, zvykneme tento problém zľahčovať. Ignorujeme ho alebo sa „liečime“ sami rôznymi výživovými doplnkami, mastičkami či ľudovými „receptami“. Nemáme čas ísť k lekárovi, vyhovárame sa na svoje náročné zamestnanie, vek či hmotnosť. Zvonku môžete mať nohy pekné, bez akýchkoľvek príznakov poškodenia. Ťažké, bolestivé nohy, časté kŕče a opuchy sú však prvými príznakmi vážneho zdravotného problému – chronického žilového ochorenia, ktoré môže mať dlhotrvajúce následky.

Na Slovensku sa pred niekoľkými rokmi uskutočnil prvý sonografický skríning ochorenia, ktorý priniesol alarmujúce výsledky. Až 73 percentám Slovákov diagnostikovali klinické prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti, teda iba 27 percent Slovákov malo žily zdravé! Až u 55 percent vyšetrených ľudí ultrazvuk odhalil závažnejšie formy žilového ochorenia, ktoré si žiadali serióznu liečbu liekom v kombinácii s miniinvazívnym či chirurgickým ošetrením postihnutej žily. Počiatočné štádium ochorenia – takzvané metličky (teleangiektázie) – zistili u 19 percent Slovákov.

Drobné žily a kŕčové žily, ak už sú viditeľné, však nie sú iba estetickým problémom, ale vážnym zápalovým ochorením žíl, ktoré od začiatku treba liečiť liekom. Vo svete je situácia podobná. Chronická žilová choroba (angl. chronic venous disease – CVD) patrí medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách, kde ňou trpí 40 až 60 percent žien a 15 až 35 percent mužov. Najzávažnejšia forma choroby – vred predkolenia – sa vyskytuje u jedného percenta populácie. Na Slovensku sa kŕčové žily (varixy) dolných končatín našli u 60,5 percenta žien.

Mýty a fakty o kŕčových žilách

1.Keď mám kŕčové žily, musí ich byť vidno.

 

Mýtus! Viditeľné znaky ochorenia na nohách vôbec nemusia zodpovedať stavu hlbokých žíl. Podstatné je, že už prvotné príznaky- bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, napätie, tŕpnutie v nohách, kŕče v lýtkach, či opuchy môžu signalizovať začínajúce chronické žilové ochorenie, hoci zmeny na koži ešte nemusia byť viditeľné.

 

2. Keď nosím topánky na vysokom opätku a nevhodnú obuv, môžem si spôsobiť rozvoj žilového ochorenia.

 

Fakt! Nosenie topánok s vysokými opätkami, ale aj nosenie obuvi úplne bez opätkov sú jedným z rizikových faktorov rozvoja chronického žilového ochorenia. Ideálna obuv je s nízkym 2 - 4 cm opätkom, ktorý poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Vysoké lodičky nie sú vhodné na každodenné a celodenné nosenie. Príležitostne vám však ich obutie neublíži.

 

Nadváha a obezita priamo súvisia so vznikom kŕčových žíl.

 

Fakt! Obezita a nadváha sú dôvodom nadmerného tlaku na žilový systém dolných končatín a skutočne súvisia so vznikom varixov. Tento rizikový faktor však môžete ovplyvniť rozumnou zmenou životného štýlu. Základom je rovnováha energetického príjmu a výdaja, vyváženosť a skladba jednotlivých zložiek potravy, dostatočný pitný režim a pravidelný pohyb.

 

4.Mám viditeľné kŕčové žily, ale nebolia ma. Nemusím s nimi teda nič robiť.

 

Mýtus! Mnohí pacienti s viditeľnými kŕčovými žilami nemusia mať žiadne ťažkosti. Často najmä muži, ktorých netrápi estetická stránka, pretože skryjú nohy do nohavíc, problém neriešia. Ide však o vážne, pokračujúce, chronické ochorenie, ktoré sa môže skomplikovať trombofebitídou, flebotrombózou či vredom predkolenia. Preto je dôležité, aby každý pacient s kŕčovými žilami navštívil lekára, hoci nemá ťažkosti. Lekár zistí rozsah ochorenia a nasadí vhodnú liečbu.

 

5.Keď si dám odstrániť kŕčové žily, budú mi „chýbať“ a tie ostatné viac zaťažím.

Mýtus! Práve neodstránené varixy sú dôvodom narastania počtu nových kŕčových žíl, stupňovania príznakov a možných komplikácií. Choré časti žilového riečiska je potrebné odstrániť. Operatér na základe dôkladného sonografického vyšetrenia určí najvhodnejšiu formu a typ zákroku. Ak aplikuje optimálnu liečbu, chorá žila určite “chýbať“ nebude. Dôležitý je však aj komplexný prístup k ochoreniu po operácii - dodržiavanie zásad životosprávy, užívanie venofarmák a kompresívna liečba aj po odstránení varixov.

6.Prekladanie nohy cez nohu spôsobuje kŕčové žily.

 

Fakt! Dlhé státie či sedenie, nosenie tesného oblečenia, či prekladanie nohy cez nohu môžu napomôcť rozvoju už existujúceho chronického žilového ochorenia, urýchliť jeho vývoj a zhoršiť príznaky. Keď chceme vzniku chronického žilového ochorenia predísť, nemali by sme dobrovoľne a vedome „robiť zle“ svojim nohám. Všetky uvedené činnosti totiž patria medzi ovplyvniteľné rizikové faktory chronického žilového ochorenia.

 

7.Kŕčové žily súvisia s hemoroidmi.

 

Fakt- Mýtus! To, že trpíte kŕčovými žilami, neznamená, že musíte mať aj hemoroidy- vystúpené žily v konečníku a naopak. Obe ochorenia sú však multifaktoriálne a postihujú žily. Okrem vrodenej nedostatočnosti žilovej steny sú najčastejšími príčinami nesprávne stravovacie návyky, sedavý spôsob života, nízka fyzická aktivita, obezita, vyšší vek. U žien počas tehotenstva rastúca maternica zvyšuje tlak na cievy, spomaľuje pohyb čriev a tlakom na konečník pri pôrode sa problém hemoroidov ešte zvýrazní. V tehotenstve je zvýšený tlak aj na žilový systém nôh a práve v tomto období sa môžu prejaviť či zvýrazniť aj kŕčové žily. Hemoroidy sú nepríjemné, no časté ochorenie, rovnako ako kŕčové žily. Obe ochorenia treba podchytiť v počiatočnom štádiu, aby sa predišlo rozvoju komplikácií. Pri oboch ochoreniach sa väčšina postihnutých snaží vyriešiť svoje problémy sama a lekárovi sa zverí, až keď sa príznaky zhoršia. Aj pri liečbe hemoroidov rovnako ako pri kŕčových žilách sa uplatňuje úprava životného štýlu, dostatok pohybu, posilňovanie svalov panvového dna, úprava stravy, pravidelné a správne vyprázdňovanie, hygiena, lokálna liečba a tiež venofarmaká. Chirurgická liečba prichádza u oboch ochorení na rad, ak predchádzajúce režimové opatrenia a konzervatívna liečba nepomáhajú a ochorenie je vo vyššom štádiu.

 

8.Keď mám kŕčové žily, nemôžem sa hýbať, aby sa to nezhoršilo.

 

Mýtus! Medzi základné predpoklady úspechu liečby chronického žilového ochorenia patrí aktívny prístup pacienta, obmedzenie dlhého sedenia a dostatok pohybu. Platí teda pravý opak- musíte sa hýbať, aby sa ochorenie nezhoršilo. Medzi najvhodnejšie športy patrí turistika, ľahký beh, beh na lyžiach, tanec a plávanie- všetky druhy športu, pri ktorých sa rytmicky ohýba členkový kĺb v kombinácii s prácou svalov lýtka. Existujú však aj športy, ktoré nepriaznivo vplývajú na rozvoj kŕčových žil, napríklad zjazdové lyžovanie, vzpieranie, tenis, kulturistika, squash. Pacienti s CHŽO by pri týchto športoch vždy nosiť kompresívne pančuchy, inak dôjde k zhoršeniu ochorenia.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
MIROSLAVU DUBAJOVÚ hodnotili v dedine ako ženu s agresívnou povahou.

Bezcitné vrahyne: Dubajová vraj retardovaného exmanžela na vraždu poštárky „iba“ nahovorila

Helena Vondráčková

HELENA VONDRÁČKOVÁ, ako sme ju ešte nevideli: Bude z nej zdravotná sestra

Na mieste, kam sa Zuzana sťahuje, nikdy nebola a má z toho trošku stres.

Belohorcová opúšťa slnečné Miami: Pozrite, v akom luxuse bude žiť, FOTO

V posledných rokoch známy komik žil väčšinou sám. Manželke Hanke pomáhali špecialisti.

Manželka skonala JIŘÍMU KRAMPOLOVI v náručí: Prežili spolu 27 rokov. Aký bol ich vzťah?

Pri zbieraní hmyzu v Papue-Novej Guinei používali aj svetelné lapače.

Hmyz a nuda? Nemožné! Zanietená entomologička objavila na výprave dva nové druhy

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia