Na starostlivosť o kožu si treba nájsť v zime vlastný recept. Aký bude ten váš?

Myslíte si, že v zime pokožka potrebuje najmä výživu, aby nebola suchá a nepraskala? Iste, ale ani v tomto období nesmieme zabúdať na hydratáciu kože. Správne hydratovaná pokožka je pružná, hladká, jasná a svieža.

Nedostatok vody sa na pokožke rýchlo prejaví. Ak je „smädná“, je matná, suchá, pôsobí povädnuto, drsnejšie. Pozor, ak obsah vody v pokožke klesne pod 10 percent, stráca súdržnosť. To znamená, že praská, tvoria sa nej bolestivé ranky, suché drsné ložiská. Tie vyvolávajú pocit napätia, svrbenia, štípania. Takáto zraniteľná koža sa ľahko stáva vstupnou bránou pre škodliviny a infekcie.

Tipy: Ako si udržať zdravú kožu?

  • Nevysušujte ju: Možno by ste boli prekvapení, čo všetko pôsobí na množstvo vody v koži. Okrem zlého pitného režimu hydratácia kože súvisí aj so životosprávou. Málo spánku, fajčenie, príliš slané a ťažké jedlá pokožku vysušujú. Zle môžu na ňu vplývať aj klimatické podmienky – vietor, dym, smog, mráz, ale i suché prekúrené miestnosti s klimatizovaným vzduchom. K nedostatku vody v pokožke prispieva aj vek – čím sme starší, tým je pokožka suchšia.
  • Zvlažujte ju zvnútra: Súčasťou pitného režimu by mali byť čistá voda, nesladené ovocné alebo bylinkové čaje. Po káve, ktorá pôsobí močopudne, by sme mali vypiť pohár vody. Rozhodne neplatí, že čím viac vody vypijeme, tým krajšiu pokožku budeme mať. Ak však bude cítiť smäd celé naše telo, odrazí sa to aj na koži.
  • Chráňte ju zvonka: Typ svojej pokožky nezmeníme, platí však, že by sme ju mali hydratovať asi od 20. roku života. Vtedy si už koža sama nevystačí a potrebuje hydratačné prípravky. Tie totiž zadržiavajú vodu práve v zrohovatenej časti epidermy, vyhladzujú ju a sú prevenciou proti šupinateniu. Vytvára sa akýsi film, ktorý zabraňuje strate vlhkosti. Hydratačný prípravok si treba vyberať podľa veku, typu pokožky, ale aj klimatických podmienok. V zimnom období by mal okrem hydratačnej zložky a UV filtra obsahovať viac tukov.
  • Vyživte ju: V zimnom období sa kožný maz tvorí menej a pleť sa o to ľahšie vysuší. K hydratácii preto treba pridať aj výživu – intenzívnejšiu než v lete. Platí, že krémy, ktoré sú hutnejšie, sú aj výživnejšie ako tie s gélovou konzistenciou. Denný výživný krém, ktorý je v zime zároveň ochranným, by mal obsahovať lanolín a vitamíny E a C. Na pleť ho treba naniesť aspoň 40 minút pred odchodom z domu. Na mastnú pleť však veľmi výdatné krémy nie sú vhodné ani v zimnom období. Treba radšej zvoliť hydratačné prípravky alebo polomastné krémy.
  • Ošetrite viečka a pery: Veľmi citlivé sú v zime aj očné viečka a okolie očí. Pokožka je tam totiž asi 15-krát tenšia než inde na tvári. Preto je vhodné používať špeciálne očné krémy, v zimnom období by po nich mali siahnuť aj mladšie ženy a dievčatá. Netreba zabúdať ošetrovať balzamom pery a kútiky úst, kde je koža zvlášť citlivá a bez mazových žliaz. Balzamy na pery obsahujú najmä tukové a hydratačné zložky, ktoré zabránia šúpaniu a hlbokému praskaniu pier a ich okolia.

Či ste alergický na chlad sa dočítate na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia