Zdravie

Nekašlite na to: Dlhotrvajúci suchý kašeľ môže byť príznakom vážneho ochorenia!

16.1. 2017 17:20
Diskusia ()
Suchý, neutíchajúci kašeľ je podozrivý.
Suchý, neutíchajúci kašeľ je podozrivý.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Nekašlite na to: Dlhotrvajúci suchý kašeľ môže byť príznakom vážneho ochorenia!

16.1. 2017 17:20
Diskusia ()
Suchý, neutíchajúci kašeľ je podozrivý.
Suchý, neutíchajúci kašeľ je podozrivý.
Zdroj: Shutterstock

Kašeľ je príznak, ktorý mnohí ľudia ignorujú. Telo sa nám však ním snaží dať najavo, že v dýchacích cestách je zápal alebo prekážka.

Kašeľ je prudké uvoľnenie vzduchu z dýchacích ciest proti uzavretým hlasivkám. Je to reflex slúžiaci na ochranu pľúc, telo sa ním snaží vyčistiť dýchacie cesty. Najčastejšími príčinami kašľa sú vírusové a bakteriálne infekcie. Kašeľ môže byť príčinou porúch spánku, bolestí hlavy, problémov s dýchaním či porúch srdcového rytmu. Často sa vyskytuje ako prvý príznak chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Ak kašeľ trvá menej ako tri týždne, hovoríme o akútnom kašli, pri dlhšom trvaní o chronickom kašli.

Horné aj dolné

Najčastejšou príčinou akútneho kašľa bývajú infekcie horných dýchacích ciest. Sú spôsobené vírusovou infekciou a kašeľ mizne väčšinou do týždňa bez špecifickej liečby. Príčinou pokašliavania však bývajú, hoci menej často, aj infekcie dolných dýchacích ciest. Sú nebezpečné, pretože môžu viesť k vážnej infekcii pľúc. Spôsobujú ich vírusy alebo baktérie, bakteriálne infekcie sa liečia antibiotikami. Dôvodom akútneho kašľa môže byť aj takzvaný sinobronchiálny syndróm pri zápale prínosových dutín. Hlien zateká do hrdla, dráždi zadnú stenu a reakciou tela je kašeľ.

Telo sa kašľom pokúša vyčistiť dýchacie cesty a ochrániť pľúca.
Zdroj: Getty Images

Náhly kašeľ poznajú aj astmatici. Pri astme môže vznikať príležitostný akútny kašeľ napríklad v noci, pri cvičení či v chladnom vzduchu. Ak sa do dýchacích ciest dostane cudzie teleso, napríklad vdýchnuté jedlo, telo sa snaží zbaviť sa prekážky kašľom. Podobne akútny kašeľ môže vyvolať aj pôsobenie dráždivých látok – dymu, cigaretového dymu či chemických výparov.

Pozor na rakovinu

Chronický kašeľ postihuje asi 10 percent všetkých dospelých. Býva príznakom mnohých chorôb. Vyskytuje sa pri chronickom zápale priedušiek, astme, pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc a trpia ním aj fajčiari. Dlhotrvajúci suchý kašeľ sprevádzaný únavou a chudnutím bez zjavnej príčiny môže byť prejavom nádorového ochorenia – napríklad rakoviny pľúc, sarkoidózy či lymfómov. Niektoré lieky tiež vyvolávajú kašeľ, napríklad ACE inhibítory, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku.

Inhalácia zvlhčuje sliznice v nose, hrdle a prieduškách.
Zdroj: Getty Images

Dôvodom opakovaného kašľa môže byť aj reflux žalúdočných štiav. Žalúdočná kyselina sa pri refluxe dostáva do dýchacích ciest a dráždenie vyvoláva kašeľ. Chronické kašľanie sa spája aj s pľúcnym edémom a tuberkulózou. Býva aj prejavom zriedkavejších ochorení pľúc, ako sú infekčný čierny kašeľ, geneticky podmienená cystická fibróza či emfyzém – rozduť pľúc. Len málokto vie, že kašeľ sprevádza aj srdcovú nedostatočnosť a je príznakom zlyhávania srdca. Existuje aj psychogénny kašeľ. Vyskytuje sa pri neurózach a iných psychických poruchách a nedá sa ovládať vôľou.

Rôzne príčiny

Nie je kašeľ ako kašeľ a pri vyšetreniach je veľmi dôležité zistiť jeho pôvod a ďalšie skutočnosti. Lekár sa pýta napríklad na trvanie kašľa. Ak kašeľ trvá viac ako tri týždne, bežná infekcia je už nepravdepodobná. Dôležité je aj obdobie kašľania počas dňa a okolnosti jeho výskytu. Zisťuje sa, či ide o akútny kašeľ v záchvatoch, alebo o chronický kašeľ, či sa záchvaty kašľa opakujú a či ho sprevádza horúčka a vykašliavanie. Podstatné je aj to, či kašeľ sprevádza chrapot alebo bolesti na hrudi, či je vlhký, alebo suchý. Lekára tiež zaujíma, či pacient s kašľom fajčí, aké lieky berie a či má ďalšie ochorenia. Vyšetrí celkový stav, dýchanie a aj kožu, sliznice, hrdlo, priechodnosť nosa, citlivosť na bolesť nad vedľajšími nosovými dutinami.

Lieky proti kašľu a tie na vykašliavanie sa nesmú kombinovať.
Zdroj: Getty Images

Pri kašli trvajúcom dlhšie než tri týždne, pri podozrení na zápal pľúc, pri horúčke, pri podozrení na karcinóm dýchacích ciest či aspiráciu cudzieho telesa sa vždy robí röntgen pľúc. Pri podozrení na karcinóm dýchacích ciest či vdýchnutie cudzieho predmetu sa robí bronchoskopia. Pri chrapote či vtedy, ak je podozrenie na postihnutie hrtana, je zase potrebná laryngoskopia. Sú to vyšetrenia optickým prístrojom, ktorý dokáže preskúmať dýchacie cesty či hrtan. Potrebné sú aj laboratórne vyšetrenia krvi a laboratórna diagnostika spúta. Spútum je sekrét sliznice dýchacích ciest a vedľajších nosných dutín. Jeho farba a vlastnosti tiež vypovedajú o príčine kašľa.

Nekombinujte lieky

Pri liečbe kašľa je rozhodujúci typ kašľa. Ak je kašeľ suchý (najmä na začiatku infekcie) a je obťažujúci, tíši sa antitusikami – liekmi tlmiacimi kašeľ. Pri ťažkom odkašliavaní hustého spúta a pri vlhkom produktívnom kašli sa podávajú mukolytiká a expektoranciá – lieky na uľahčenie odkašliavania a zlepšenie vykašliavania. Ich účinok spočíva v tom, že dokážu zriediť hlien. Ten potom obsahuje viac vody, preto treba dbať na pitný režim. Tieto dve skupiny liekov sa navzájom nemajú kombinovať, pretože inak sa hlieny v dýchacích cestách hromadia.


Kedy vyhľadať pri kašli lekára:

  • Ak sa kašeľ výrazne zhorší.
  • Ak máte zároveň teplotu vyššiu než 38 stupňov Celzia, ktorá trvá dlhšie než dva dni.
  • Ak máte zimnicu.
  • Ak máte zväčšené a citlivé uzliny na krku.
  • Ak máte povlak na 
mandliach.
  • Ak vykašliavate hlien zafarbený do žlta, zelena či s prímesou krvi.
  • Ak cítite bolesť na prsiach, píska vám v prieduškách a zle sa vám dýcha.
  • Ak sa kašeľ nezlepšuje po tom, čo iné príznaky už odzneli.
  • Ak vykašlia
vate krv.

Diskusia