Zdravie

Nie je kde ukladať mŕtvych: V Nitre museli objednať chladiaci príves

TASR
TASR
31.12. 2020 13:50
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdravie

Nie je kde ukladať mŕtvych: V Nitre museli objednať chladiaci príves

TASR
TASR
31.12. 2020 13:50
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Okresný krízový štáb v Nitre pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v stredu rozhodol, že nitrianska fakultná nemocnica bude môcť povolať lekárov a ďalších zdravotníkov z ambulancií a uložiť im pracovnú povinnosť.

"Situácia je zlá a ľudí, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19, už nie je kde ukladať, museli sme objednať chladiaci príves," skonštatoval primátor Nitry Marek Hattas.

Riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj potvrdil, že situácia je kritická. "Podarilo sa nám získať niekoľko brigádnikov, pomáha aj armáda a dnes prišlo 15 vojakov. My však potrebujeme špecializovaný personál. Snažíme sa preto využiť zákonné postupy krízového štábu. Nechceme sa zamerať na primárnu sféru, ale na špecialistov, hlavne internistického zamerania. Situácia je kritická a my nevieme, ako máme zvládnuť najbližšie tri až štyri dni," zhodnotil Dubaj.

Ako pripomenul, nitrianska fakultná nemocnica má vzhľadom na svoju kapacitu najviac reprofilizovaných lôžok na Slovensku. "To číslo je asi 220 z celkového počtu 565 postelí. Dnes ráno bolo 193 hospitalizovaných pacientov. Len cez urgentný COVID príjem bolo ošetrených viac ako 50 pacientov a 30 bolo prijatých. Máme 22 ventilovaných pacientov a pribúdajú extrémne vážne stavy. Ak sa situácia nezmení, tak sa priechodnosť nemocnice regulárne zastaví. Blížime sa k tomu, že už nebude treba apelovať na verejnosť, ale ľudia sami uvidia, čo to znamená, keď sa zastaví priechodnosť zdravotníctva nielen v Nitre, ale aj v iných regiónoch," vysvetlil Dubaj.

Podľa jeho slov je už personál nitrianskej nemocnice za hranou svojich možností a ľudí, ktorí vypadávajú z pracovného procesu, nie je kým nahrádzať. "Je reprofilizovaný kompletný tím nemocnice, sú zotreté všetky špecializácie. Robí každá sestra, každý lekár tam, kde je to potrebné, vrátane technických pracovníkov. Tí ľudia už prekročili hranice svojich možností, psychických, fyzických i ľudských. Ťažko znášajú tie enormné nápory, ale aj nevídané neúspešné hospitalizácie. Apelujem na verejnosť, pochopte už konečne, čo sa vlastne deje," zdôraznil Dubaj.

Na kritickú situáciu upozornil aj nitriansky primátor Marek Hattas. Podľa jeho slov sú už v Nitre vyčerpané všetky kapacity cintorínov a ich chladiacich boxov. "Už nie je kam ukladať telá ľudí, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19. Odo dnes máme preto externý chladiaci príves, ktorý sme museli objednať. Apelujem na všetkých ľudí na Slovensku, prosím vás oslavy nechajte napotom, zostaňte doma, izolovaní a v bezpečí. Inak sa vám môže stať, že keď budete mať ťažký priebeh COVIDU, tak vás začiatkom roka nebude mať kto ošetriť. Zostanete doma, zostanete v sanitke alebo niekde na chodbe, pretože vám nebude možné garantovať dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Môžete zomrieť na to, že ste Silvester strávili nezodpovedne. Situácia je mimoriadne vážna," vyhlásil Hattas.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Ilustračná snímka

Naše deti videli a vedeli, čo sa deje. A to tam ani neboli... Ako je to možné?

Princezná Caroline

Detstvo vo svete privilégií veru nebolo med lízať: Čomu čelila PRINCEZNÁ CAROLINE?

Ilustračná snímka

VEĽKÝ HOROSKOP NA JESEŇ 2021: Ktoré znamenia musia na sebe viac zapracovať?

LADISLAV STRÍŽ nás varoval, že nechce šíriť paniku, no jeho slová sú reálne.

Mŕtvych pribúda. Šéf pohrebných služieb povedal to, o čom sa iní boja hovoriť

Monika Beňová chodí kočíkovať vo veľkom štýle

MONIKA BEŇOVÁ bojuje s popôrodnými kilami: Ako sa dostáva do formy?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia