Každá druhá žena ochorie najmenej raz v živote na zápal močového mechúra. Práve v lete, keď vrcholia dovolenky a kúpanie, má tento zápal „svoju“ sezónu.

Infekcia močového mechúra je najmä ženská záležitosť – vyskytuje sa prevažne u sexuálne aktívnych žien od 20 do 50 rokov a postihuje ich dvakrát častejšie ako mužov. Niektoré ženy ju prekonajú aj päťkrát za rok! Obranný systém mechúra oslabuje napríklad chlórová voda a dlhý čas v mokrých plavkách. Dôvodom, prečo cystitídy postihujú častejšie ženy ako mužov, sú najmä anatomické rozdiely. Ženská močová rúra je dlhá najviac 5 cm, je teda štyrikrát kratšia ako mužská, ktorá má až 20 cm. Za normálnych okolností je náš moč sterilný. Infekcie močových ciest spôsobujú mikroorganizmy, ktoré keď sa dostanú do močových ciest, vyvolajú zápal. Zvyčajne ho vyvolávajú baktérie – najčastejšie Escherichia coli –, ktoré bežne žijú v tráviacej sústave. Z konečníka preniknú do močových ciest a v močovom mechúre sa ďalej množia.

Ako predísť zápalom močových ciest?
  •  Zvýšte prísun tekutín na 8 až 10 pohárov vody denne, aby sa lepšie odplavovali baktérie.
  • Pred pohlavným stykom sa vymočte a vypite pohár vody. Ak sa vymočíte do hodiny po styku, z močových ciest sa odplavia aj prípadné baktérie.
  • Dodržiavajte intímnu hygienu.
  • Vyberajte si bavlnenú spodnú bielizeň.
  • Nenoste tesné oblečenie.• Nezostávajte v mokrých plavkách.
  • Nepoužívajte parfumované mydlá a iné dráždivé toaletné prostriedky.
  • Používajte kondómy, ktoré vás chránia pred chlamýdiovou infekciou a inými pohlavnými chorobami.

Príčinou zápalu však môžu byť aj chlamýdie – baktérie prenášané pohlavným stykom. Začiatok býva veľmi rýchly, zrazu prídu obrovské bolesti spojené s nutkaním na močenie, ktoré sa počas vyprázdňovania ešte stupňujú. Nie je možné sa od toalety príliš vzdialiť, pretože aj malé množstvo moču „musí ísť okamžite von“. Moč je väčšinou zakalený, v niektorých prípadoch aj s prímesou krvi. Bolesť v podbrušku je často sprevádzaná aj bolesťou v krížovej oblasti.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Diskusia