Zdravie

Nemýľte si suché oči s alergiou: Toto ochorenie môže zapríčiniť aj slepotu!

8.2. 2019 14:05
Diskusia ()
Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou očných kvapiek.
Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou očných kvapiek.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Nemýľte si suché oči s alergiou: Toto ochorenie môže zapríčiniť aj slepotu!

8.2. 2019 14:05
Diskusia ()
Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou očných kvapiek.
Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou očných kvapiek.
Zdroj: Shutterstock

Režú vás oči, máte ich červené a podráždené? Nie ste sami, syndróm suchého oka je dnes civilizačnou chorobou.

Ak človeka štípu a pália oči, nie je to nič príjemné. Toto ochorenie však okrem toho, že zhoršuje kvalitu života, môže bez liečby spôsobiť zápal rohovky a spojiviek a dokonca zapríčiniť aj slepotu!

Ako vyplýva už z názvu, ide o poruchu omývania očného povrchu. Syndróm suchého oka je v súčasnosti veľmi častý. Postihuje 15 až 20 percent svetovej populácie. Jeho príčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tým, že sa spomalí tvorba sĺz, vznikajú nepríjemné pocity, ktoré sprevádza neustále dráždenie oka.

To môže viesť až k zápalom a k poškodeniu jeho povrchu. Príčinou býva nielen nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich horšia kvalita. Slzy totiž obsahujú vodu, hlien a olej a tieto tri zložky oko chránia a zvlhčujú.

Klíma aj prach

Syndróm suchého oka sa prejavuje svrbením, škriabaním alebo pálením oka. Medzi ďalšie symptómy patrí pocit suchosti oka alebo pocit, že sa mihalnice lepia o oko. Niektorí ľudia vidia rozmazane alebo sa im zdá, že v oku majú cudzie teleso. Mnohých paradoxne trápia nadmerne slziace oči, sú svetloplachí alebo ich bolí hlava.

So syndrómom suchého oka sa často stretávajú ľudia, ktorí dlhodobo pracujú alebo žijú v klimatizovaných alebo nadmerne prekúrených priestoroch, preto prejavy syndrómu suchého oka bývajú horšie v zime.

Rovnako však týmto ochorením trpia aj ľudia, ktorí dlhodobo pracujú s počítačom alebo sa pohybujú v prašnom prostredí. Medzi ďalšie príčiny patria dlhé šoférovanie, dlhé čítanie, úrazy oka, nosenie kontaktných šošoviek či stres.

Syndróm postihuje veľmi často ženy v období menopauzy, môže sa však objaviť v každom veku. Na jeho vznik majú určitý vplyv aj podmienky vonkajšieho prostredia – suché a zafajčené prostredie či vietor.

Určitý vplyv môžu mať niektoré lieky, dlhodobé používanie očných kvapiek a niektoré ochorenia – cukrovka, zápaly očí, infekcie, alergie, autoimunitné ochorenia a podobne. Niekedy sa toto ochorenie objavuje u ľudí s rôznymi vrodenými či získanými deformitami očných viečok.

Neliečte sa sami

Lekári neradi vidia, ak ľudia riešia pálenie a začervenanie očí iba nákupom umelých sĺz v lekárni. Liečba syndrómu suchého oka sa totiž odvíja od závažnosti ochorenia a od príčin, ktoré ho spôsobujú. Upozorňujú, že je potrebné vyšetriť prípadné celkové ochorenia, ktoré môžu byť príčinou syndrómu suchého oka.

Včasná diagnostika a správna liečba zmenšia problémy a zlepšia kvalitu života. Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou takzvaných umelých sĺz – očných kvapiek a sprejov, ktoré oko zvlhčujú a chránia. Niekedy sa používajú očné gély a masti, ktoré sa aplikujú na noc.

V ťažších prípadoch lekári odporúčajú špeciálne zvlhčujúce gély alebo je možný aj ambulantný zákrok – dočasné alebo trvalé zablokovanie očných kanálikov pomocou implantátov, čím sa zabráni odtekaniu sĺz.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Ak je príčinou syndrómu problém s funk­čnosťou očných viečok, pomôže ich plastická operácia. Cieľom liečby je vytvoriť rovnomernú vrstvu slzného filmu, ktorá na oku určitý čas zostane a zabráni jeho vysychaniu a dráždeniu.

Súčasťou liečby je správna hygiena očných viečok. Je dôležité vyhýbať sa stresu, pomáha aj prirodzené zvlhčovanie očí prechádzkami na čerstvom vzduchu, časté vetranie a podstatný je aj dostatočný príjem tekutín.

Nemýľte si ju s alergiou

Existuje niekoľko vyšetrení na zisťovanie množstva či kvality slzného filmu. Medzi základné a najjednoduchšie patrí Schirmerov test pomocou papierových prúžkov.

Špeciálny filtračný papierik sa zasunie za okraj dolného viečka a ponechá sa tam päť minút. Po tomto čase sa papierik vytiahne a vyhodnotí sa úroveň jeho zvlhčenia v troch stupňoch: do 5 mm, od 5 do 10 mm a nad 10 mm. Test dokáže aktuálne informovať o možnej poruche produkcie slzného filmu.

Príznaky syndrómu suchého oka sa niekedy mylne pripisujú alergiám. Počas sezóny je veľmi dôležité rozlíšiť prejavy syndrómu suchého oka od prejavov alergickej konjuktivitídy, teda alergického zápalu spojiviek, nemusí byť vždy jednoduché. Pre alergickú konjuktivitídu je typické svrbenie, začervenanie a opuch očí a očného okolia.


Ako zabrániť vysychaniu očí

  • Dostatočne pite
  • Vetrajte aspoň trikrát za deň
  • Neprekurujte miestnosti
  • Robte si prestávky pri práci na počítači
  • Nefajčite
  • Nezostávajte len vnútri
Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia