Zdravie

Nebezpečný aerosól: Boj medzi mutáciami koronavírusu a vakcínami môže trvať roky

1.4. 2021 5:00
Diskusia ()
Zdravie

Nebezpečný aerosól: Boj medzi mutáciami koronavírusu a vakcínami môže trvať roky

1.4. 2021 5:00
Diskusia ()

Otázkou dnešných dní je obava, či nás vakcíny dokážu ochrániť aj pred zmutovaným koronavírusom. Výrobcovia vakcín svet upokojujú, že vďaka novým technológiám dokážu upraviť očkovacie látky aj na ochranu pred mutáciami nebezpečného vírusu. A stačí im na to iba niekoľko týždňov. Nezodpovedaná ostáva otázka, či aj pri pozmenených vakcínach budú potrebné klinické skúšky. Napríklad pri vakcínach proti chrípke potrebné nie sú.

Ako uvádza nemecká Spoločnosť pre výskum aerosólov, prenos vírusu SARS-CoV-2 aerosólom je jeden z jeho najvýznamnejších spôsobov šírenia. Aerosól tvoria drobné častice rozptýlené vo vzduchu, ktoré ľudia vytvárajú nielen kašľom či kýchaním, ale aj bežným dýchaním. Nemeckí vedci varujú, že najväčšie riziko nakazenia aerosólom hrozí v uzavretých priestoroch. Vonku, pod holým nebom k nákazám aerosólom prakticky neprichádza. Pred sto rokmi sa vzduchom šíril mandžuský mor, bola to pľúcna infekcia s takmer stopercentnou úmrtnosťou. O jej zastavenie sa pričinil vynálezca tvárového rúška epidemiológ Wu Lien-te. Jeho chirurgické rúška s vrstvami gázy a bavlny sa prvýkrát vo veľkom použili ako súčasť boja proti epidémii.

Očkovanie proti koronavírusu zrejme budeme absolvovať každý rok.
Zdroj: Getty Images

Štúdia nemeckých špecialistov na aerosóly potvrdzuje, že účinnou ochranou pred vydychovanými časticami s vírusmi sú aj obyčajné rúška, ale podstatne lepšou ochranou sú respirátory, aj u nás odporúčané FFP2. Ochranné tvárové štíty, aké v parlamente, na tlačových besedách a v ich priamych televíznych prenosoch tak rád používal poslanec Robert Fico, sú podľa štúdie nemeckých expertov neúčinné.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia