Preteky o život miliónov ľudí medzi pribúdajúcimi mutáciami koronavírusu a vakcínami sú behom na veľmi dlhú trať, potrvajú aj roky. Aj takáto prognóza zaznela na januárovom virtuálnom rokovaní Svetového ekonomického fóra.
Konzervatívny izraelský premiér Benjamin Netanjahu zo svojej pracovne prostredníctvom telemosta vyslovil obavu, že ak sa vyskytnú mutácie rezistentné proti súčasným vakcínam, ľudí bude treba očkovať pravidelne, aspoň raz do roka. Tak ako je to v prípade mutácií chrípky bežné v mnohých krajinách. Zároveň lídrom ostatných krajín oznámil, že už začiatkom roka podpísal s farmaceutickými firmami Pfizer a BioNTech zmluvu o dodávke nových, modifikovaných vakcín. Na revanš im Izrael poskytne anonymizované údaje z klinických štúdií.
Tomu sa vraví predvídavosť: kým Európska únia zápasí s nedostatkom vakcín na prebiehajúce očkovanie, Izrael si už pohodlne, bez chaotických pretekov zabezpečuje vakcíny na niekoľko rokov dopredu. Na Slovensku politici nevedia, čo bude o hodinu, o problémoch, ktoré nám prinesie pandémia v budúcnosti, nikto z nich nemá ani šajnu. Lenže kto nevidí za roh, nemal by sa podieľať na riadení štátu.
Chrípka mutuje rýchlejšie
Vírusy sú rafinovaný nepriateľ, len čo sa začnú črtať možnosti na ich zneškodnenie, zmutujú a boj sa začína odznova, od piky. Pravda, nie všetky mutácie dodajú vírusu útočnejšiu silu, sú aj lepšie prípady, keď mutácia vírus oslabí. Náš aktuálny nepriateľ dokáže podľa virológov za jediný rok „vyčarovať“ až 30 mutácií. Aj preto je boj s ním taký ťažký. Ale podľa českého virológa z Ústavu organickej chémie a biochémie Akadémie vied Českej republiky Jana Webera koronavírusy mutujú relatívne pomaly, napríklad SARS-CoV-2 mutuje v porovnaní s chrípkou dvakrát pomalšie.
Svet dnes ohrozujú najmä štyri kovidové mutácie: britská, juhoafrická, brazílska a najnovšie bretónska. Oproti pôvodnému kmeňu, ktorý zaútočil pred rokom z Wu-chanu, najľudnatejšieho mesta v strednej Číne, majú mutácie zvýšenú schopnosť prichytiť sa k hostiteľovým bunkám. Ľahšie sa tak dostanú do ich vnútra, čo zvyšuje infekčnosť a nebezpečnosť zmutovaných vírusov o 50 až 70 percent. Tajomstvo mutácie sa ukrýva vo výmene jednej aminokyseliny za inú – a svet desí ďalšia pohroma.
Pokračovanie na ďalšej strane...