Každoročne kliešťová encefalitída spôsobí niekoľko vážnych zápalov mozgu s trvalými následkami. Tomuto ochoreniu sa však dá úplne predísť.

Práve teraz je vhodný čas dať sa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde. Kliešťom sa najviac darí počas vlhkých letných mesiacov, ale tiež vtedy, keď sú zimy len mierne. V strednej Európe máme najviac kliešťov v apríli a v máji, a potom ešte v septembri a v októbri. Málokto však vie, že ochorenia, ktoré spôsobujú nakazené kliešte, nám hrozia aj v zime.

Zimným druhom je kliešť lesostepný a na rozdiel od kliešťa obyčajného je aktívny od októbra do apríla, v lete spí. Kliešť lesostepný sa vyskytuje najmä v Slovenskom krase, ale aj inde na rozhraní lesov a nížin. Aj tento kliešť môže vyvolať zápal mozgových blán a preniesť na človeka lymskú boreliózu. Ani netušíme, že neraz nás ochránia tie vrstvy oblečenia, ktoré v zime nosíme.

Doteraz neznámy druh kliešťa s názvom (Rhipicephalus sanguineus) našli vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) v jednom bratislavskom byte približne pred rokom. Tieto kliešte môžu prenášať patogény, ktoré sú netypické pre naše podnebné pásmo. Navyše, prežijú aj vnútri – v bytoch, v domoch.

Kde môžete natrafiť na nakazeného kliešťa?
V listnatých lesoch, lesoparkoch, parkoch, na lúkach a trávnikoch s listnatými krovinami. Kliešte majú najradšej trávnaté plochy a kry. Vychádzajú na steblá tráv a nižších rastlín, aby sa ľahšie dostali k hostiteľom. Stačí, keď šuchnete nohou o trávu a už máte kliešťa na oblečení. Na Slovensku by ste sa mali chrániť v oblastiach 800 metrov nad morom, a to najmä v okolí Nitry, Topoľčian, Rožňavy, Levíc, Nových Zámkov, Štúrova, Košíc a na Považí, kde žijú nebezpečné kliešte z rodu Ixodes. Vo väčších nadmorských výškach sa ich nemusíte obávať. Kliešťom sa najviac darí počas vlhkých letných mesiacov, ale tiež vtedy, keď sú zimy len mierne. V strednej Európe máme najviac kliešťov v apríli a v máji, potom ešte v septembri a v októbri.

Dve fázy

Kliešťová encefalitída je infekčné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Je pravda, že vírus z rodu flavivírusov (Flaviviridae) prenášajú infikované kliešte, ale ochorieť môžete aj z niektorých potravín, najmä nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Priemerná inkubačná lehota infekcie je 7 až 14 dní, ale môže to byť aj mesiac.

Ako sa vírus do kliešťa dostane? Kliešť je parazit a infekciu prenáša prisatím na hraboše a domáce cicavce, ktoré sú základnými hostiteľmi nebezpečného vírusu. Človek je iba náhodným hostiteľom. Infikovaný kliešť prenáša vírus počas celého života – z infekcie sa teda nevylieči. Infekcia však nie je prenosná z človeka na človeka, preto sa netreba obávať kontaktu s chorými.

Výnimkou je tehotenstvo, keď hrozí prenos z matky na plod. Ochorenie má dve fázy. V prvej fáze sa objaví horúčka, únava, bolesti hlavy a svalov, nevoľnosť. V druhej fáze už nastupujú príznaky meningitídy. K nej sa môže, ale nemusí pridať encefalitída. Prvá fáza trvá priemerne 5 dní, druhá 7 dní, ale aj dlhšie. Horšie je, že príznaky si nemusíte hneď všimnúť.

V každom prípade, ochorenie útočí na centrálny nervový systém, takže môže spôsobiť dlhodobé neurologické problémy, dokonca smrť. Encefalitída hrozí hlavne u pacientov nad 40 rokov. Ľudia nad 60 rokov majú často dlhodobé neurologické následky. Deti zvyčajne trpia „len“ meningitídou, nie encefalitídou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia