V horúcich dňoch, keď sa teploty šplhajú nad tridsať stupňov, sú dehydratáciou ohrození najmä seniori a malé deti. Keď sme smädní, pre naše telo je už neskoro.

Horúčavy znamenajú veľkú záťaž najmä pre starších ľudí a malé deti. Obe tieto skupiny majú totiž menší pocit smädu a nižší podiel vody v tele, ktorý sa ľahko vyčerpá. U seniorov to súvisí s postupujúcim vekom, u detí, naopak, s malou hmotnosťou a výdržou organizmu. Preto práve starší ľudia a deti sú najviac náchylní na kolaps. Dehydratácia sa u nich rozvíja rýchlo a môže ohroziť ich život. Tento nebezpečný stav vzniká ľahko a často nepozorovane. Príjem tekutín je vtedy nižší než ich výdaj. Zvyčajne pre vysokú vonkajšiu teplotu, zvýšené potenie či fyzickú námahu.

Starší ľudia často užívajú diuretiká, lieky na odvodnenie, a vedome obmedzujú prísun tekutín napríklad preto, že sa pre zhoršenú pohyblivosť ťažko dostanú na toaletu. Malé deti v letnom období zase často trápia rôzne hnačkové infekcie, ktoré ich telo nebezpečne odvodňujú. Voda je pritom pre náš organizmus nenahraditeľná, je to základná súčasť každej bunky v tele. Naše telo obsahuje asi 65 až 75 percent vody. Tá sa podieľa na prísune rôznych živín do buniek prostredníctvom tekutín a potravy a pri vylučovaní berie so sebou z tela rôzne odpadové látky.

Pozor na bábätká a choré deti

Čo robiť s bábätkami či chorými deťmi, ktorí vo väčšej miere strácajú tekutiny?

 

  • Deťom, ktoré sú plne dojčené, by matka mala dať piť tak často, ako si dieťa pýta, aj v noci. Vo veľkých horúčavách možno podávať bábätku aj prevarenú vodu injekčnou striekačkou a najmä ho nesmieme nevystavovať teplu, aby zbytočne nestrácalo tekutiny.
  • Pozor, ak dieťa stráca vodu pre hnačkové ochorenie, horúčku či vracanie – dehydratuje sa rýchlo. Dieťa, ktorému chýbajú tekutiny, má suchý jazyk, suché ústa, málo močí, je unavené alebo podráždené, ukladá si hlavu. Pri plači nemá slzy. Ak u detí do pol roka chýba močenie 3 až 4 hodiny a u starších detí 6 až 8 hodín, treba vyhľadať lekára, ktorý nasadí infúznu liečbu. Inak môže dôjsť k ťažkej dehydratácii. Dieťa má vtedy zvýšený pulz, plytko dýcha, koža na brušku, ramenách a stehnách je suchá. Je dezorientované, ochabnuté, má prepadnuté oči a menšie deti majú jasne prepadnutú veľkú fontanelu. U menších detí vtedy chýba močenie už 6 až 8 hodín, u väčších 10 až 12 hodín. K takejto situácii by nemalo nikdy dôjsť, pretože akútne ohrozuje život dieťaťa! Treba okamžite zavolať záchrannú službu. Inak nastáva opuch mozgu a smrť.
  • Ľahšia dehydratácia u starších detí sa dá vyriešiť aj doma pomocou rehydratačných roztokov, ak je dieťa schopné udržať v sebe tekutiny bez vracania či hnačky. U bábätiek je to priveľké riziko, k lekárovi treba ísť už pri prvých náznakoch nedostatku tekutín v tele. Domáca liečba starších detí zahŕňa pravidelný príjem tekutín v malých množstvách každých 10-15 minút. Malé deti by v týchto intervaloch mali prijať 1-2 čajové lyžičky tekutiny, staršie deti 1-2 polievkové lyžice tekutiny. Tekutiny striedame, vhodné sú minerálky. Dieťa by sa nemalo namáhať a malo by jesť iba ľahké jedlá. Aj u tých zdravých je, samozrejme, dôležitý pravidelný príjem tekutín. Deti by sa mali napiť už dvadsať minút pred pobytom vonku.

Nepite kávu

Čo sa v našom tele deje pri nedostatku tekutín? To, že nám chýbajú, sa prejaví veľmi rýchlo. Prvé príznaky, že telo má málo vody, však nepostrehneme ľahko. Prvý stupeň dehydratácie prináša únavu, sucho v ústach, bolesti hlavy, podráždenosť, pocity otupenosti, apatiu, závraty. Nebezpečné je, že človeka v tejto situácii ešte stále nesmädí. Telo nedáva povel napiť sa. Skôr použiť nejaký prostriedok proti únave – väčšinou kávu. Kofeín však spôsobí ešte väčšie odvodnenie tela. Prehĺbenie dehydratácie sa prejaví zníženou elasticitou kože: ak urobíme na koži záhyb, len ťažko sa vracia späť.

Dehydrovaný človek má vpadnuté oči, menej močí, zvýši sa mu tepová frekvencia a zníži sa krvný tlak. Práve s touto nerovnováhou sa spája riziko kolapsu. Zhorší sa okysličovanie krvi a tým aj zásobovanie všetkých tkanív kyslíkom. Zhustená krv viac zaťažuje srdce, znižuje prietok vlásočnicami a zhoršuje prekrvenie orgánov. Zvyšuje sa riziko trombózy, srdcových a mozgových príhod. U ľudí, ktorí trpia chronickými chorobami, sa zhoršuje celkový stav. Odvádzanie splodín je nedostatočné, v neskorších štádiách to môže viesť dokonca k zlyhaniu obličiek.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia