Prechladnutie vraj trvá bez liečby sedem dní a s liečbou týždeň. Nie je to celkom pravda, zmierňovanie príznakov vám pomôže, aby sa bežná nádcha nezmenila na vážnejšiu chorobu.

Teploty vonku poklesli a vy ste opäť, ako vždy v tomto období, prechladli? Jeseň je každý rok obdobím zvýšenej chorobnosti. Môžu za to aj výkyvy počasia, ktoré útočia na našu imunitu a prajú množeniu vírusov.

Tie prinášajú ochorenia, ktoré neušetria nikoho a patria k najčastejším vôbec – kašeľ, nádcha a prechladnutie. Tieto bežné prejavy jesenných viróz zvyčajne nie sú pre organizmus nebezpečné, ak sa neskomplikujú ďalšími ťažkosťami, alebo ak nesúvisia s inými, vážnejšími ochoreniami – pľúcnymi, nádorovými či srdcovými.

Dlhšie trvajúci kašeľ či pretrvávajúci zápal nosovej sliznice alebo prínosových dutín, sa už nedá pripisovať prechladnutiu a vyžaduje si podrobné vyšetrenie.

Aj v prípade, že ide naozaj len o zvyčajnú, nekomplikovanú virózu, jej neliečené príznaky nám môžu znepríjemniť viacero dní a nocí a ešte viac oslabiť obranyschopnosť organizmu. Na samotné prechladnutie liečba neexistuje, nepríjemné symptómy sa však dajú liekmi zmierniť či odstrániť.

Najčastejšia infekcia

Nachladnutie je najčastejšia vírusová infekcia horných dýchacích ciest a je jednou z foriem infekčnej nádchy, postihuje totiž najmä nos. Prejavy nachladnutia ustupujú do siedmich až desiatich dní, niektoré však môžu pretrvávať až tri týždne.

Nepomohlo by vám asi ani presťahovanie do Karibiku, prechladnutie postihuje ľudí na celom svete. Dospelí zvyčajne ochorejú dva- až päťkrát za rok, deti sa môžu nakaziť šesť- až desaťkrát do roka.

Hľadanie pôvodcu ochorenia je takmer nemožné, nachladnutie môžu spôsobiť až dve stovky vírusov. Najčastejšia príčina ochorenia je však nákaza rhinovírusom.

Medzi príznaky nachladnutia patria kašeľ, bolesť v krku, nádcha a mierna horúčka. Ďalšie symptómy môžu zahŕňať bolesti svalov, únavu, bolesť hlavy a stratu chuti do jedla. Bolesť v krku cíti približne 40 percent ľudí, kašeľ sa vyskytuje až u polovice chorých.

Horúčka je u dospelých neobvyklá, u detí je však pri nachladnutí bežná. Kašeľ pri nachladnutí býva v porovnaní s kašľom spôsobeným chrípkou miernejší. Farba hlienu, ktorý vykašliavame z dolných dýchacích ciest, sa môže líšiť – od čírej až po žltú či zelenú.

Umývanie rúk je najlepšou prevenciou proti šíreniu vírusov.
Zdroj: Shutterstock

U detí aj horúčka

Nachladnutie má zvyčajne mierny priebeh a vymizne bez liečby, väčšina symptómov sa naozaj zlepší počas týždňa. Ak sa objavia vážnejšie komplikácie, zvyčajne postihnú starších ľudí či malé deti, alebo ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Môžu sa u nich vyskytnúť aj druhotné bakteriálne infekcie, ktoré spôsobujú zápal dutín, hrtana či ušné infekcie. Nachladnutie sa spočiatku prejavuje únavou, pocitom chladu, kýchaním a bolesťou hlavy.

Ďalšie spomínané symptómy – nádcha a kašeľ, nasledujú po dvoch a viacerých dňoch. Symptómy vrcholia druhý až tretí deň od nákazy a potom začínajú ustupovať. Kašeľ trvajúci dlhšie než desať dní sa vyskytuje u 35 až 40 percent nakazených, zvyčajne sú to deti.

Rýchla nákaza

Vírusy spôsobujúce nachladnutie sa zvyčajne prenášajú dvomi hlavnými spôsobmi: buď vdýchnutím, alebo prehltnutím kvapôčok obsahujúcich vírus, či kontaktom s infikovaným nosným hlienom a tiež kontaminovanými predmetmi.

Vírusy môžu prežívať v prostredí veľmi dlho a z neumytých rúk sa prenesú do očí či nosa, kde vznikne infekcia. Typickými miestami prenosu vírusov nachladnutia sú materské školy, školy, mestská doprava, domácnosti.

Chorí sú najviac nákazliví v prvých troch dňoch trvania ochorenia. Veľkou chybou je ísť medzi ľudí s tým, že ste „iba nachladnutí“ a roznášať vírus ďalej.

Tradičná teória, že nachladnutie je spôsobené dlhým pobytom na chladnom vzduchu v zlom počasí, v daždi či v zime, a podchladením tela, nie je celkom pravdivá. Nachladnutie je však známe ako sezónne ochorenie.

Niektoré vírusy, ktoré ho spôsobujú, sa totiž zvýšene vyskytujú na jar a jeseň v chladnom a sychravom počasí. Nárast počtu prechladnutí však môže súvisieť aj s oslabením imunity v niektorých obdobiach roka a ľahším prenosom infekcie.

Šírenie nákazy podporuje aj nízka vlhkosť v bytoch či spoločných priestoroch. V suchom vzduchu sa infekčné kvapôčky šíria rýchlejšie a dlhšie.

Umývajte si ruky

Najlepšou prevenciou je dôkladné umývanie rúk, prípadne nosenie tvárových rúšok či masiek, zvlhčovanie vzduchu v bytoch, správna životospráva – otužovanie, pohyb na čerstvom vzduchu. Vakcinácia proti prechladnutiu neexistuje.

Táto infekcia najviac postihuje nos a krk. Používajú sa lieky na zmiernenie bolesti či zníženie horúčky, nosové spreje so pseudoefedrínom môžu byť užívané len krátkodobo, pretože pri dlhšom užívaní poškodzujú sliznicu, spôsobujú efekt upchatého nosa a vzniká na ne závislosť.

Na dlhšie užívanie je vhodný nenávykový nosový sprej s kyselinou hyalurónovou. Užívanie antibiotík je nutné až pri druhotných bakteriálnych infekciách dutín, dolných dýchacích ciest či uší. Pri samotnom prechladnutí antibiotiká neúčinkujú.

Diskusia