V súčasnosti obezita dosahuje rozmery epidémie a jej výskyt stúpa. Stáva sa vážnym celosvetovým zdravotníckym problémom.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) malo v roku 2014 viac ako 1,9 miliardy dospelých ľudí nadváhu, z nich 600 miliónov bolo obéznych.

Obezitou teda trpí až 13 percent dospelej svetovej populácie a 39 percent ľudí má nadváhu. Bohužiaľ, celosvetový výskyt obezity sa medzi rokmi 1980 a 2014 viac ako zdvojnásobil.

Odborníci varujú, že ak bude nárast obezity pokračovať týmto tempom, v roku 2030 bude celosvetovo až 3,3 miliardy ľudí trpieť nadváhou alebo obezitou.

WHO síce stanovila celosvetový cieľ znížiť počet obéznych osôb do roku 2025 na úroveň z roku 2010, už dnes je však jasné, že sa ho dosiahnuť nepodarí.

Krízové obdobia

Pri vzniku a rozvoji obezity pôsobia mnohé faktory. Svoju úlohu zohráva genetika, no uplatňujú sa aj vplyvy prostredia. Zjednodušene povedané: obezita sa rozvíja ako dôsledok dlhodobej nerovnováhy medzi príjmom a výdajom kalórií.

Jednou z príčin je to, že zvýšene jeme potraviny bohaté na energiu, teda jedlo s vysokým obsahom tukov a cukrov. Druhým dôvodom je neúmerná veľkosť porcií a to, že žijeme sedavým spôsobom života s nedostatkom pohybu.

Za posledné desaťročia kleslo množstvo fyzickej práce, ktorú vykonávame, ľudia sa sťahujú z vidieka do miest, jazdíme autami a mestskou hromadnou dopravou namiesto chôdze a aktívny šport nahrádzame televíziou a počítačovými hrami.

Skúma sa však aj vzťah obezity a dĺžky spánku, chronického stresu a zmena črevnej mikroflóry v súvislosti s nárastom hmotnosti.

Počas života každého človeka sa vyskytujú takzvané rizikové obdobia pre vznik obezity, počas ktorých pravdepodobnosť zvyšovania hmotnosti výrazne rastie.

Medzi takéto obdobia patrí najmä u dievčat dospievanie, obdobie tehotenstva, obdobie po pôrode, dojčenie, menopauza. Pre fajčiarov býva kritické obdobie, keď prestanú fajčiť.

K nadváhe a obezite môže prispievať užívanie liekov, ktoré vedú k nárastu hmotnosti. Krízové pre vznik obezity sú aj obdobia, počas ktorých sa menia stravovacie a pohybové návyky.

Napríklad nástup do zamestnania či jeho zmena, rodinné alebo pracovné problémy, ukončenie aktívneho športovania, dlhodobé ochorenie či úrazy.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia