Väčšina žien ani netuší, že ich má. Ak sa však o cystách v prsníku dozvedia, spanikária. Čoho sa obávať?

Zmeny na prsiach vystrašia každú ženu, no netreba myslieť hneď na najhoršie. Nie každý útvar na týchto miestach je skutočnou hrozbou. To však musí posúdiť lekár, vyšetrenie u gynekológa preto neodkladajte. „Ak si žena nahmatá v prsníku niečo, čo sa jej nezdá, môže to nazvať hrčkou. Väčšinou si nahmatá žľazové tkanivo, ktoré môže byť hutnejšie. Pomerne časté nálezy v prsníkoch sú cysty. Treba navštíviť lekára a dať si to skontrolovať,“ radí gynekológ MUDr. Miloš Paškala. Väčšina ­cýst, hrčiek v prsníku, nevyžaduje špeciálnu liečbu ani zákrok, lebo samy vymiznú, a nie je dôvod znepokojovať sa nad ich vznikom.

Nie je hrčka ako hrčka

Cysty sa však nezriedka zamieňajú za nádory. „Ak sa ženám povie, že majú cysty, väčšina sa zľakne. Toto slovo vyvoláva dojem nejakej patológie, ale nie je to nič nebezpečné. Cysta nemá poten­ciál nádorového ochorenia,“ upokojuje možné obavy gynekológ a vysvetľuje, že prsná žľaza sa v rámci života ženy môže meniť. Ovplyvňujú ju hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, rovnako počas tehotenstva, dojčenia či menopauzy. V rámci vývoja sa môže v prsnej žľaze vytvoriť dutina, ktorá sa naplní tekutinou, vtedy hovoríme o cyste. „Nie sú typické pre rakovinu prsníka. Zhubné nádory sú tuhé, solídne útvary, tvrdé ako kameň, nebývajú teda cystické. Výnimočne sa môže stať, že v nejakej cyste sa skrýva, ale je to veľmi raritné. Nádory sa začínajú prejavovať skôr ako drobná guľôčka. Lekár už hmatom dokáže zistiť, či ide o nádor. Ten je fixovaný k okoliu, cysta je, naopak, mäkká, pod kožou dobre pohyblivá,“ objasňuje rozdiel ženský lekár.

Nahmataný útvar v prsníku je vždy nutné starostlivo vyšetriť, aby bola vylúčená prítomnosť zhubného nádoru či prebiehajúceho zápalu.
Zdroj: Shutterstock

Cysty v prsníku môžu byť osamotené aj mnohopočetné a môžu nadobúdať rôzne veľkosti. Niektoré ženy ich majú celoživotne a o ich prítomnosti v prsníkoch prakticky nevedia, neobťažujú ich ani bolestivosťou, ani tlakom. „Najčastejšie sú malé a žena netuší, že ich má. Neraz bývajú súčasťou fibrocystickej mastopatie, čo je nenádorové ochorenie prsníka. U žien s touto diagnózou sa môžu prejaviť citlivosťou, tlakom a nepríjemnou bolesťou v prsníkoch, najčastejšie v druhej fáze menštruačného cyklu,“ hovorí o možných príznakoch cýst odborník. Príčina ich vzniku nie je známa. Nedá sa teda povedať, u ktorej ženy sa budú objavovať s vyššou pravdepodobnosťou. Rovnako nie je isté, či ak má cysty matka, musí ich mať dcéra. Cysty sa môžu vytvoriť v ktoromkoľvek veku, častejšie však v období pred menopauzou. Môžu sa nachádzať v jednom alebo aj v oboch prsníkoch súčasne.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia