Na Slovensku i vo svete je rakovina pľúc najčastejšia príčina úmrtia na nádorové ochorenie. Nie je to však beznádejná diagnóza.
Bohužiaľ, väčšinu prípadov rakoviny pľúc sa lekárom nepodarí zachytiť včas. Až tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi neskoro. Najzásadnejší a dobre známy rizikový faktor, ktorý je najčastejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc, je fajčenie, a to nielen aktívne. Typický pacient je preto tuhý fajčiar vo veku od 55 do 80 rokov. Cigareta je doslova smrtiaci zlozvyk. Vyrastať vo fajčiarskej rodine, pracovať vo fajčiarskom prostredí, to všetko môže viesť k ochoreniu. K ďalším rizikovým faktorom patrí zamestnanie, v ktorom je človek vystavený karcinogénnym látkam, znečistené ovzdušie i ochorenie pľúc, ktoré ich môže poškodiť, ako je tuberkulóza či opakované zápaly.
Čo si všímať
V skorých štádiách rakoviny pľúc sa príznaky zvyčajne neprejavujú. V pľúcach je málo nervových zakončení, preto skoré štádiá rakoviny pľúc len zriedka spôsobujú bolesti. Mnoho skorých štádií rakoviny pľúc sa odhalí ako náhodný nález pri vyšetrení z iného dôvodu. Existujú však príznaky, ktoré môžu človeka so zhubným ochorením pľúc priviesť k lekárovi včas. Veľmi vážnym príznakom je pretrvávajúci kašeľ, ktorý neustáva a stáva sa chronickým. Je to jeden z najbežnejších príznakov rakoviny pľúc. Ak trvá viac než tri týždne, prípadne vykašliavate krv alebo krvou zafarbené sliny či hlien, okamžite treba vyhľadať lekára.
„Každý kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne, by mal vyšetriť pľúcny lekár. Takisto zmenu kvality dýchania, dýchavičnosť či pískanie v prieduškách. Pacienti však prichádzajú veľmi neskoro, často v neoperovateľných štádiách. Vysoký počet karcinómov sa zachytí náhodne, napríklad v rámci predoperačných vyšetrení. Posledný pandemický rok situáciu skomplikoval, preventívne prehliadky sa odsunuli do úzadia. Nutne sa musíme vrátiť k prevencii, ku ktorej patrí aj snímka pľúc, čo je najjednoduchšie vyšetrenie, ktoré môže naordinovať každý lekár,“ hovorí expert na pľúcne ochorenia Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc.
- Dva hlavné typy karcinómu pľúc:
- nemalobunkový karcinóm pľúc (NSCLC) – približne 85 % všetkých prípadov,
- malobunkový karcinóm pľúc (SCLC) – 15 % prípadov. Je to síce menej častý, no biologicky agresívnejší typ rakoviny pľúc, ktorý sa rýchlo šíri a často tvorí metastázy.
Ak nádor pľúc blokuje dýchacie cesty, môže to spôsobiť dýchavičnosť alebo pískanie pri dýchaní. K lekárovi treba ísť aj so zmenou hlasu či s pretrvávajúcim zachrípnutím. Môže to byť spojené s mnohými ďalšími stavmi, ako je napríklad laryngitída, ale lepšie je dať sa vyšetriť. Jedným z prvých príznakov rakoviny vrátane rakoviny pľúc je strata hmotnosti. Hoci chudnutie je zvyčajne pozitívna zmena, v tomto prípade je nevysvetliteľný úbytok kíl dôvodom na návštevu lekára.
Spozornieť by ste mali aj pri opakovaných bronchitídach či zápaloch pľúc a aj pri častej bolesti na hrudi. Bolesť na hrudníku môže znamenať, že v pľúcach je nádor, zväčšené lymfatické uzliny alebo že nádor infiltruje do pohrudnice alebo steny hrudníka. Pozorujte, či sa bolesť na hrudníku zhoršuje, keď hlboko dýchate, kašlete alebo sa smejete. Výstražným signálom je aj bolesť kostí, ktorá sa zväčšuje pri pohybe, v noci alebo pri ležaní na chrbte. Bolesť kostí v dôsledku rakoviny pľúc môže byť spôsobená postihnutím kostí metastázami nádoru, a to najmä chrbtice, panvy, stehenných a ramenných kostí.
Článok pokračuje na ďalšej strane.