Potenie je pre telo potrebné. Náš organizmus vylučuje škodlivé látky a reaguje na teplo. Vylúčený pot ochladzuje kožu, ale aj krvné zakončenia tesne pod ňou. Čo však, ak sa potíme príliš?

Potenie sa obvykle spúšťa pri fyzickej záťaži, keď dochádza k zvýšeniu telesnej teploty. Naproti tomu potenie pri strese prichádza vo chvíli, keď sa do krvi začne uvoľňovať stresový hormón – adrenalín. Srdce tlčie rýchlejšie, zvýši sa prísun krvi do svalov a my sa začneme potiť. Vylučovanie vody v podobe potu organizmus nielen ochladzuje, no vyplavuje z neho aj škodlivé látky.

Poteniu síce úplne zabrániť nemôžeme, čo sa však dá odstrániť, sú nepríjemné pocity a najmä zápach, ktorý v súvislosti s potením vzniká. Pot sám osebe necítiť. Ako je teda možné, že obzvlášť v emocionálne vypätej situácii bojujeme so silným zápachom? Za všetko môžu baktérie, ktoré bežne žijú na povrchu ľudskej pokožky. Pot sa spolu so zmesou odumretých buniek a kožného mazu ich pôsobením rozkladá a ako vedľajší produkt metabolického procesu produkuje ostrý štipľavý pach. A ten nás vie pekne potrápiť.

K emocionálnemu poteniu dochádza najmä pri psychickom tlaku, pri tréme, strachu, bolesti, ale aj radosti. Na tieto podnety reaguje predovšetkým oblasť podpazušia, ale aj dlaní a chodidiel, kde sa pot zvyčajne neobjavuje. Okrem toho sa aktivujú malé potné žľazy na čele, na prsiach a na chrbte. Emočný pot páchne najsilnejšie. Žiaľ, práve ten nám môže znepríjemniť dôležité situácie – skúšky, konkurzy, pracovné pohovory.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nedá sa ovládať

Takýto pot produkuje naše telo najčastejšie a v najväčšom množstve – je ho približne päťkrát viac než potu z tepla. Priemerný človek má dva až päť miliónov potných žliaz, ktoré spolu vyprodukujú asi liter potu denne. Pri strese alebo cvičení toto množstvo niekoľkonásobne narastá. Existujú však ľudia, ktorí sa bez ohľadu na počasie i na mieru záťaže potia viac, ako je zvyčajné, a večne mokré podpazušie, chrbát i ruky im poriadne komplikujú život. A to nielen fyzicky, ale aj spoločensky. Navyše, zvýšené potenie v oblastiach, kde koža tvorí záhyby, môže viesť k bakteriálnemu ochoreniu. Na hyperhidrózu, ako sa medicínsky označuje nadmerné potenie, sú, žiaľ, klasické dezodoranty a antiperspiranty krátke. Za tento stav je totiž zodpovedný vegetatívny nervový systém. Reguluje životné funkcie, ktoré nepodliehajú vôli človeka. Okrem dýchania, trávenia alebo látkovej premeny ovplyvňuje potenie.

Antiperspiranty pri nadmernom potení nestačia.
Antiperspiranty pri nadmernom potení nestačia.
Zdroj: Shutterstock

Boja sa potenia

Pri emocionálnom potení hrajú dôležitú úlohu dve hlavné zložky vegetatívneho systému – sympatický a parasympatický nerv. Na to, aby sme unikli zo situácie, ktorú telo vyhodnocuje ako nebezpečnú, potrebujeme mať vo svaloch viac krvi. Reakciou tela je preto zvýšená srdcová frekvencia a aktivácia sympatického nervu, s ktorým začnú vo vyššej miere pracovať aj potné žľazy. Ak nás napríklad stresuje vystupovanie pred väčšou skupinou ľudí či nával práce, kvapôčky potu sú len prirodzenou reakciou na situáciu, ktorú telo vyhodnocuje ako nebezpečenstvo. Ľudia postihnutí hyperhidrózou majú potením obmedzený každodenný život. Pot im doslova steká po tele, kvapká z rúk, po príchode domov si vyzúvajú premočené ponožky, chodenie naboso je nemysliteľné.

Mnohí nemôžu v práci písať perom, podať niekomu ruku alebo musia pre kolesá potu denne nosiť so sebou náhradné oblečenie. Niektorých strach z nadmerného potenia ovládne natoľko, že sa začnú vyhýbať spoločenským aktivitám a musia vyhľadať psychológa. Viacerí ľudia sa vtedy zúfalo snažia nájsť medicínske riešenie problému, ktorý ich spoločensky „odrovnáva“.

O potení je známe, že ho ovplyvňuje dedičnosť, obezita, výber oblečenia či prítomnosť toxínov v tele, ktoré zvyšujú metabolizmus a tým aj teplotu tela. Odborníci sa však zhodujú, že hyperhidróza sa prejavuje väčšinou v obmedzených oblastiach, ako sú dlane, podpazušie, chodidlá alebo bedrová oblasť, slabiny a zátylok a práve preto sa dá veľmi dobre ovplyvniť lokálne. Dnes už existuje viac možností, ako zmierniť či úplne odstrániť nadmerné potenie na kritických miestach. Jednou z nich je cielená aplikácia botulotoxínu, ktorá zablokuje nervy potných žliaz na presne určených miestach.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia